fbpx
Сьогодні
12:49 13 Гру 2022

Реформа містобудування: мери звернулися до депутатів не голосувати скандальний законопроєкт

Скандальний законопроєкт №5655 про реформу містобудування мають розглянути у другому читанні 13 грудня, однак голови українських міст та селищ виступили проти реформування та просять доопрацювати його.

Про це пише Рубрика, посилаючись на звернення очільників міст, опубліковане на сайті Асоціації міст України, законопроєкт №5655.

"Ми, голови українських міст, сіл і селищ, висловлюємо свою позицію та наголошуємо, що у цьому питанні абсолютно одностайні та категорично проти ухвалення цього законопроєкту.

Асоціація міст України, як найбільша асоціація органів місцевого самоврядування, чітко висловила свою позицію: не можна допустити ухвалення цього документа у тій редакції, яка існує наразі", заначили у повідомленні.

У зверненні йде мова про те, що законопроєкт створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок.

По-перше, їм буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування.

По-друге, на думку міських глав, контроль і нагляд місцевого самоврядування знищуються шляхом заміни їх на моніторинг, який містить в собі лише спостерігання за самовільним будівництвом.

По-третє, вводиться будівельна амністія та відшкодування вартості будівництва самовільним забудовникам з місцевого бюджету. А також порушуються права власників земельних ділянок, адже відповідальності за самовільне будівництво не буде, наголошують у зверненні.

Окрім того, міська влада вважає, що таким чином ліквідується можливість громадськості контролювати законність забудови та впливати на незаконні будівництва. А ще "знищуються досягнення реформи децентралізації, вся галузь централізується та звільняється від реального контролю".

Асоціація міст України додає, що неодноразово зверталася до голови Комітету з питань організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради з проханням спільно доопрацювати законопроєкт.

Під зверненням, зокрема, підписався міський голова Києва, а також мер Львова, Хмельницька, Тернополя, Чернігова, Вінниці, Житомира, Рівного, Дніпра, Івано-Франківська, тимчасово окупованого Маріуполя, Ужгорода, Миколаєва, Луцька, Черкас та інших міст та селищ України.

"Наголошуємо на дотриманні прозорих процедур і антикорупційних норм, гарантуванні безпеки мешканців, збереженні досягнень реформи децентралізації в законопроєкті та необхідності доопрацювання проєкту Закону України №5655 з зазначених вище питань до винесення його на розгляд Верховної Ради України.

Доопрацювання, широке громадське обговорення, консультації з професійними середовищами і тільки тоді голосування у сесійній залі Верховної Ради". підкреслили у заяві.

Довідка

Документ підтримали депутати у першому читанні в червні минулого року. Він суттєво змінює всю модель містобудівного контролю. 1 грудня законопроєкт було знято з розгляду парламентом.

Ініціатор законопроєкту – голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. Реформа має підвищити роль органів місцевого самоврядування, збільшити їхні повноваження, посилити їхню відповідальність, а також зменшити корупційні ризики

  • Водночас архітектори критикують законопроєкт за утиски своїх прав та ризики монополізації ринку,
  • органи місцевої влади – за лобізм великих забудовників та обмеження прав місцевого самоврядування,
  • активісти – за відсутність інструментів для широкого громадського контролю.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: