fbpx
Сьогодні
18:16 17 Лис 2022

Як врятувати продуктові мережі під час відключень електроенергії: Асоціація рітейлерів України звернулася до Уряду

Асоціація рітейлерів України звертається до Уряду з проханням допомогти стабілізувати роботу продуктових мереж під час відключень електроенергії.

Про це повідомляється на сайті RAU.

За останній місяць, внаслідок віялових відключень електроенергії, була значно дестабілізована робота продуктового рітейлу. Компанії понесли значні збитки, однак це ні в якому разі не вплине на якість продуктів харчування, які реалізують мережі. Пріоритетом залишається споживач та належний доступ до продуктів харчування. Однак, сьогодні важливо державі та бізнесу об'єднати зусилля для знаходження оптимальних рішень, включення продуктових мереж до переліку об'єктів, що не підлягають відключенню від електроенергії. Також бізнес очікує на зниження державного регулювання, яке впливає на фінансову стабільність роботи підприємств.

Вже дев'ятий місяць основною метою роботи роздрібної галузі фуд-рітейлу залишається забезпечення продовольчої безпеки та наявності достатньої кількості продуктів харчування на полицях магазинів для населення. З перших днів війни торгові мережі продуктового рітейлу взяли на себе функцію забезпечення населення продуктами харчування (попри значні збитки у вигляді знищених торгових точок, розподільчих центрів, втраченого товару та падіння ліквідності, зриву поставок). Однак, за останній місяць в наслідок російської агресії в нашій державі значно постраждала енергетична інфраструктура, відбуваються віялові відключення світла, які напряму впливають на роботу продуктових магазинів та можливість доступу споживачів до необхідних продуктів харчування.

Учасники Асоціації з розумінням відносяться до ситуації, що виникла і максимально сприяють зниженню споживання електроенергії в магазинах (вже відключені вивіски, сітілайти, лайтбокси, істотно обмежено освітлення магазинів всередині, вимкнено холодильники з напоями, обмежено споживання електропостачання в службових, підсобних приміщеннях, знижено навантаження на електромережу шляхом переведення роботи виробничих цехів з денної на нічну зміну, інформування на постійній основі персоналу щодо необхідності скорочення електроспоживання згідно з розробленими інструкціями).

За отриманою інформацією від учасників ринку продуктового рітейлу, віялові відключення в окремих регіонах сягнули від 70% до 90% роботи торгових точок в мережах, що стало причиною простою магазинів до 50% робочого часу. Такий виклик для всієї галузі спричинив суттєве падіння товарообороту ( є приклади падіння середньоденного обороту загально по мережі на 30%), що погіршує і так вкрай важкий фінансовий стан.

На сьогодні, за інформацією окремих мереж, додатковими приладами подачі електроенергії забезпечено тільки від 3 % до 20 % від наявної кількості магазинів в мережі, на що витрачено до 100 млн. грн. по кожній з мереж (в залежності від кількості торгових точок та % придбаних генераторів, необхідності обладнання розподільчих центрів). При цьому, за оцінками учасників асоціації, для забезпечення стабільної роботи магазинів, ще потребуються додаткові інвестиції по кожній компанії на закупівлю дизельних генераторів та їх обслуговування, що наприклад, лише по одній з мереж сягає до 400 млн грн.

Закупівля генераторів не єдина проблема, яка сьогодні постала перед бізнесом, оскільки забезпечення роботи магазинів шляхом використання генераторів призводить до зростання витрат на електроенергію в 3-4 рази. Фінансові можливості бізнесу залишаються вкрай обмеженими, що може призвести до ситуації відсутності можливості закупки генераторів та пов'язаних з ними додаткових витрат на забезпечення їх роботи. Таким чином мережі будуть вимушені тимчасово закривати магазини та скорочувати персонал.

В свою чергу, для продовольчого рітейлу залишається пріоритетом належний доступ споживачів до продуктів харчування за будь-яких умов та забезпечення стабільності роботи галузі в інтересах громадян України.

Варто зазначити, що спроможність галузі рітейлу по реалізації стабільних об'ємів продажу товарів безпосередньо впливає на роботу постачальників та збуту їх продукції, сплати податків як з боку рітейлу, так і з боку постачальників.

З метою недопущення погіршення стану мереж через енергетичну кризу та зменшення ризиків дестабілізації роботи галузі, Асоціація рітейлерів України звернулась до державних органів влади з проханням знайти компромісне рішення та підтримати галузь шляхом:

  • включення підприємств галузі роздрібної торгівлі продуктами харчування до переліку суб'єктів господарювання, що не підлягають відключенню від електроенергії під час віялових відключень;
  • розглянути можливість надання державою фінансової або іншої підтримки щодо забезпечення дизельними генераторами суб'єктів, які задіяні в забезпеченні продовольчої безпеки країни;
  • скасувати дію Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 в частині граничної роздрібної надбавки та Постанову КМУ № 160 від 26.02.2022, що надало б можливість переорієнтувати вивільнені кошти на вирішення енергетичного питання, поступової стабілізації ліквідності компаній;
  • надати можливість зберігання палива без ліцензії суб'єктам роздрібної торгівлі продуктами харчування для забезпечення роботи генераторів (для внутрішньо-господарських потреб рітейлу).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: