Про це повідомив доктор психологічних наук, експерт проєкту "Психічне здоров'я для України" Віталій Климчук, пише пресслужба МОЗ.
Як зазначив він, після звільнення територій мешканцям треба про себе подбати.
Климчук повідомив, що перш за все варто подбати про першочергові потреби:
З його слів, обов'язково, відновіть свій режим сну.
Лікар також наголосив, що потрібно дати знати про свої потреби державним структурам та гуманітарним організаціям.
Для того, щоб вони могли вчасно забезпечити вас необхідним.
До того ж, потрібно пройти медичне обстеження в сімейного лікаря, працівників мобільних бригад або будь-якого іншого доступного фахівця.
"Тривале зневоднення, недоїдання, недосип, постійний стрес і пережиття травм та втрат можуть мати негативні наслідки для вашого фізичного здоровʼя", наголошує Климчук.
Також лікар закликав уникати вживання алкоголю.
Попри ілюзію, що він допоможе забути жахіття або підняти настрій, його ефект є тимчасовим. Усі почуття повернуться з новою силою, виникне бажання вживати алкоголь повторно, і зросте ризик розвинути залежність.
Це саме стосується інших речовин — тютюну, марихуани тощо.
"Якщо ви боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте в них, чи вони готові почути все, що відбувалося. Найімовірніше, ви отримаєте ствердну відповідь", каже фахівець.
Контактуйте з іншими людьми, які пережили подібний досвід, наприклад із сусідами. Поділіться з ними своїми переживаннями, досвідом пережитого.
"Підтримка від тих, хто має схожий досвід, може бути дуже важливою. Крім того, ви можете поділитися інформацією про лінії підтримки, можливості отримати гуманітарну допомогу, розкладом мобільних амбулаторій тощо", зазначив Климчук.
Будьте готові до змін у психічному стані: зазвичай після кількох днів полегшення може прийти стан спустошення, виснаження, перевтоми.
Це цілком природна реакція на надмірний стрес, у якому ви були весь цей час. Організму треба дати час і можливість відновитися.
Якщо протягом 2-3 тижнів стан виснаження, пригніченості, тривоги не проходить, зверніться до місцевих психологів, мобільних команд, на лінію психологічної підтримки Національної психологічної асоціації (єдиний номер з України 0-800-100-102 працює з 10:00 до 20:00 без вихідних, усі дзвінки безоплатні).
Після пережитого досвіду ви можете мати ознаки посттравматичного стресового розладу:
У цьому разі слід обов'язково звернутися до фахівців із психічного здоров'я. ПТСР є розладом, що лікується.
Зупиняйте почуття провини. Ви можете відчувати злість та ненависть, огиду тощо. Усі негативні емоції, спрямовані на ворога й окупанта, є природними і мають право на існування.
"Те, що з нами зробили, заслуговує на ненависть і злість. Утім, якщо ви маєте почуття провини, слід його зупиняти.
У тому, що з вами сталося, винен ворог. Саме на нього й слід спрямовувати ваші почуття", — зазначив Климчук.
З 16 січня з вулиць Києва почнуть вивозити автомобілі, які постраждали внаслідок влучань ворожих ракет… Читати більше
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук провела зустріч з послом Туреччини в… Читати більше
Укрзалізниця завершила проєкт з перенесення пункту прикордонного контролю поїздів на станцію Мостиська ІІ поблизу українсько-польського… Читати більше
Відійшла у вічність зв’язкова Української повстанської армії (УПА) Ангелина Паламар на псевдо «Орися». Їй було… Читати більше
В Ужгороді громадська організація «Вшануй» провела акцію до хвилини мовчання. Активісти вийшли на центральну площу… Читати більше
У Києві відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із Міністром закордонних справ Естонії Маргусом Цахкною.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.