Все більше українців вірять у краще майбутнє та хочуть, щоб їх діти жили в Україні, – опитування
Напередодні святкування 30-річчя незалежності України у серпні 2021 року дослідницька компанія Gradus Research проводила опитування громадян стосовно того, якою вони бачать Україну майбутнього. Минув рік, півроку триває повномасштабна війна росії проти України, і ми знову запитали людей, якою їм уявляється їхня країна в майбутньому. Результати опитування демонструють незламну віру українців та велику любов до своєї держави.
- Все більше українців вірять у краще майбутнє
Незважаючи на те, що в країні вже шість місяців триває війна, яка має серйозний негативний вплив на всі сфери життя людей, три чверті українців (72%) вірять, що в майбутньому зможуть мати краще життя. У мирний час, рік тому, такої думки були 62% громадян.
Особливий приріст "оптимістів" спостерігається серед населення віком 45-60 років, хоча зазвичай представники цієї вікової групи переважно більш скептично налаштовані.
- В півтора рази більше українців бачать майбутнє своїх дітей в Україні
Значущо зріс відсоток людей, які воліли б, щоб їхні діти жили в Україні. Наразі цей показник становить 72%, тоді як у серпні 2021 року таких було 48%. І це ще раз доводить, що українці щиро вірять у краще майбутнє вдома.
Відповідно зменшилось число українців, які бажають, щоб їхні діти жили за кордоном ( з 26% у 2021 році до 10% у 2022). В топі країн, у яких уявляють майбутнє дітей — Сполучені Штати Америки, Франція та інші країни Європейського Союзу.
- Відстоювання незалежності та кандидатство в ЄС — найбільші перемоги України
Спротив російському вторгненню, на який світ давав Україні 3 дні, та який триває вже півроку, а також те, що наша держава нарешті отримала статус кандидата і розпочала шлях вступу до ЄС — це виділяють українці як найбільші досягнення за рік, що минув.
- Війна зміцнює оптимізм та віру українців, але і збільшує тривожність
Через повномасштабне вторгнення росії в Україні не залишилося місць, де б люди могли відчувати себе у безпеці. Піврічне життя під постійною загрозою дається взнаки: втома та напруженість переважають серед станів. Спокій, що превалював минулого року, зараз прагне до нуля. Але надія не полишає наших співгромадян.
Рівень суб'єктивного стресу, закономірно, продовжує бути високим. Якщо у травні 2020 року це декларували 77% українців, то зараз — 84%.
Це призводить до зростання рівня патерналізму в суспільстві. Все більше українців покладають на державу відповідальність за власний добробут (48%) та досягнення порядку, задля якого вважають припустимим жорсткий контроль і регулювання з боку держави — такої думки 41% опитаних.
- Зростає також і рівень альтруїзму, а українці все більше довіряють один одному
Вдвічі зросло число громадян, що готові поступатися власними інтересами заради суспільної злагоди (з 14% до 28%).
"Можна сміливо сказати, що ми склалися як нація. Українці надзвичайно відкриті один до одного зараз, охоче залучаються до взаємодопомоги та підтримки держави. Все більше громадян бачать своє майбутнє в Україні та хочуть ростити тут своїх дітей. Ми платимо високу ціну за право бути незалежною Україною, і робимо це свідомо", — коментує Євгенія Близнюк, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.
Опитування було проведено дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети в мобільному додатку. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст з кількістю мешканців більше 50 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном. Період проведення поля: 21 липня 2021 року / 19-20 серпня 2022 року. Розмір вибірки: 1000 / 1000 респондентів.