fbpx
Сьогодні
13:56 18 Сер 2022

Українські вчені змоделювали мапу поширення радіації у випадку аварії на ЗАЕС

English version here

Фото: УГІ ДСНС

За умов, які спостерігаються 15-18 серпня, у випадку аварії на Запорізькій АЕС радіоактивне забруднення перш за все торкнулося б України

Про це повідомляє Український гідрометеорологічний інститут (Ukrainian Hydrometeorological Institute)

Проте, як зазначають вчені, радіація також би зачепила і сусідні держави: забруднення б загрожувало не лише Києву, а й окупованим територіям Донбасу.

Дослідники Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України виконали моделювання перенесення радіоактивних домішок за гіпотетичної аварії на Запорізькій АЕС (ЗАЕС) за метеорологічних умов станом на 15-18 серпня 2022 року.

Результати моделювання атмосферного перенесення та дисперсії радіоактивних аерозолів Cs-137 отримано з використанням прогностичної метеорологічної моделі WRF ARW v4.3.

А також моделюючого комплексу атмосферної дисперсії CALMET-CALPUFF v6.

WRF прогноз метеорологічних умов було розраховано на основі глобальних прогностичних даних GFS з просторовою роздільною здатністю 0,5о та часовою дискретністю 3 години.

Радіоактивні викиди задано у вигляді двох точкових джерел на висотах 200 та 500 м над земною поверхнею із сумарною стаціонарною потужністю 1 Бк/с (по 0,5 Бк/с для кожного із джерел).

Для радіоактивних аерозолів було використано характеристики їхнього розподілу за розмірами: середній діаметр 1 мкм, стандарте відхилення 2 мкм.

Через неможливість визначення точних характеристик джерела викидів при гіпотетичній аварії на ЗАЕС, результати чисельного моделювання слід інтерпретувати лише якісно і відносно.

"Відповідно до результатів розрахунків, протягом 15-18 серпня 2022 р. найбільш високі значення концентрацій радіоактивних аерозолів можуть спостерігатися в межах території України, особливо у ближній зоні від джерела викиду, радіусом 50-100 км. Причому практично у всіх напрямах відносно ЗАЕС.

Значні концентрації радіонуклідів можуть досягнути м. Києва.

Частково радіоактивні домішки можуть бути також винесені на території сусідніх держав (східна частину Білорусі, Польща, країни Балтії).

У кінці змодельованого періоду основним напрямом перенесення радіонуклідів є східний.

У результаті чого значні концентрації радіоактивних аерозолів можу спостерігатися над окупованими частинами Донецької та Луганської областей", зазначають в УГІ.

Довідка

Росія на початку повномасштабної війни захопила Чорнобильську АЕС, а 4 березня захопила Запорізьку АЕС, створивши ризики радіаційної катастрофи.

15 липня в українському "Енергоатомі" повідомили, що росіяни встановлюють ракетні комплекси на території ЗАЕС, із яких обстрілюють район Нікополя.

Із 5 серпня почалися обстріли Запорізької АЕС. Україна звинувачує в обстрілах атомної електростанції російські війська, а росія – українських захисників.

ООН закликала припинити військові дії поблизу ЗАЕС, а світова спільнота закликали росію покинути територію атомної електростанції.

18 серпня в Міноборони РФ заявили, що 19 серпня, під час візиту генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до України, може статися "масштабна провокація" на ЗАЕС.

Також у Збройних силах Росії заявили про можливу зупинку Запорізької АЕС, якщо обстріли триватимуть.

Читайте щоденну хроніку війни від "Рубрики" – всі поточні новини цієї доби оборони від російської агресії зібрані тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: