Радіаційна аварія: у МОЗ оприлюднили алгоритм дій у разі небезпеки

МОЗ оприлюднило детальну покрокову інструкцію дій у разі радіаційної аварії: найголовніше залишатися у приміщенні або зайти до нього

Про це інформує Рубрика, посилаючись на Facebook пресслужби відомства.

У МОЗ зазначили, що кожному українцю слід знати базові правила поведінки у випадку виникнення надзвичайної ситуації будь-якого характеру, зокрема у разі радіаційної аварії.

Станом на 6 серпня радіаційний фон по Україні перебуває у нормі, проте у відомстві наголошують: підготовлений – значить захищений.

"Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним. Зважаючи на те, що країна-терорист не дотримується жодних законів та правил ведення війни, кожен українець повинен знати базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації будь-якого характеру", підкреслюють у відомстві.

У МОЗ також заспокоюють, що ядерно-стратегічні об'єкти будуються в такий спосіб, аби витримувати значні фізичні ушкодження.

Крім того, на рівні всіх регіонів щодня здійснюється моніторинг радіаційного фону, виконують цю роботу обласні Центри контролю та профілактики МОЗ.

 Як діяти, якщо у вашій місцевості трапилась радіаційна аварія?

Найголовніше, необхідно залишатися у приміщенні або терміново зайти до нього.

Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Найбезпечніше – перебувати у підвалі або всередині будівлі.

Якщо ви маєте домашніх тварин, тримайте їх поруч і не випускайте на вулицю.

Перебувайте в укритті

  • залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей,
  • зачиняйте вікна та двері,
  • ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо),
  • вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.

Залишатися в укритті необхідно до того часу, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

Фото: МОЗ

Офіційні джерела інформації

Користуйтесь лише офіційними джерелами інформації. У разі надзвичайної ситуації читайте/слухайте повідомлення від:

  • Державної служби з надзвичайних ситуацій,
  • поліції,
  • місцевої влади.

Перебуваючи в укритті, увімкніть телебачення чи радіо. Також варто заздалегідь підписатися на канали рятувальників, поліції та місцевої влади у Telegram або Facebook.

Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки – виконуйте їх обов'язково.

Знезаразьте себе

  • Зняти верхній шар одягу, що може містити до 90% радіоактивного матеріалу. Однак робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей та домашніх тварин.
  • Якщо є можливість, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Проте не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити на ньому радіоактивний матеріал. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани.

Якщо можливості помитися у душі немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла.

У разі відсутності води, скористайтеся вологими серветками або вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг.

Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках та масці або респіраторі.

Фото: МОЗ

Безпека води та харчових продуктів

  • Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти залишатиметься незабрудненою лише вода у пляшках. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

Пам'ятайте: кип'ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин.

  • МОЗ радить про всяк випадок мати запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також для протирання поверхонь ємностей, де знаходиться їжа та вода.

  • Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Стосовно їжі, то тут, за аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах:

  • консерви,
  • банки,
  • пляшки,
  • коробки.

Їжа з холодильника та морозильної камери також буде безпечною для вживання у разі радіаційної аварії у вашій місцевості.

Проте, перед відкриттям варто протерти харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням.

Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Коли варто приймати йодид калію?

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається у формі таблеток.

"Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою.

Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань", наголошують у МОЗ.

Пам'ятайте: йодид калію слід приймати лише тоді, коли ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС.

Читайте щоденну хроніку війни від "Рубрики" – всі поточні новини цієї доби оборони від російської агресії зібрані тут.

Свіжі дописи

  • Новини

Російські окупанти тримають кораблі подалі від Криму та патрулюють акваторію з авіації, – речник ВМС

Ситуація в акваторії Чорного та Азовського морів залишається сталою. Росіяни тримають свій корабельний склад подалі… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Новини

У Німеччині завершилося навчання четвертої групи українських військових

У Німеччині завершила навчання із застосування зенітно-ракетного комплексу Patriot четверта група українських військових. Про це… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Новини

Російські окупанти атакували Харків: пошкоджено багатоповерхівку, є постраждала

Російські окупанти сьогодні, 5 листопада, атакували Харків. Внаслідок атаки відомо про постраждалого. Про це повідомляє… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Новини

G7 та союзники готують відповідь щодо відправки солдатів КНДР на війну проти України

Країни "Великої сімки" та ще три держави серйозно стурбовані відправкою північнокорейських солдатів на війну проти… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Новини

Шмигаль: На прийдешню зиму маємо достатньо власних енергетичних ресурсів

В Україні в усіх регіонах стартував опалювальний сезон. Винятком є Херсонщина, де ще зберігається відносно… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024
  • Новини

“Більше ніж іграшка”: в Україні створили іграшку тварини без кінцівки

Іграшка-цуценя без кінцівки допоможе дорослим почати розмову з дітьми про інвалідність, інклюзію та прийняття. Про… Читати більше

Tuesday November 5th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.