Нещодавно ми розповідали про шкоду, яку ґрунти зазнають внаслідок обстрілів військовими боєприпасами: в повітря виповільнюються токсичні гази, в землі залишаються уламки снарядів, вибухові змінюють ландшафт та вбивають рослинність та корисних комах, забруднювачі потрапляють у водоносні горизонті — врешті-решт все це призводить до деградації земель.
Експертка та координаторка проєктів ГО "Еколтава" Юлія Авраменко говорить, що після таких обстрілів один з варіантів відновлення земель — покинути територію та заповісти її, маючи на увазі вилучення ділянки з подальшою консервацією та забороною відвідування.
Такий досвід вже є у Франції — після Першої світової війни площа у 1200 квадратних кілометрів в районі реки Маас була настільки понівечена артилерійськими обстрілами, що зруйнований ландшафт існує й досі. На деякі ділянки досі заборонено в'їжджати, на території все ще можна знайти нерозірвані снаряди та їхні уламки. Проте не факт, що цей досвід буде застосовано й в Україні.
За словами експертки Авраменко, повернути землі до нормального стану, можна. Для цього доведеться спершу максимально очистити їх від залишків снарядів, мін тощо, щоб вони не продовжували забруднювати ґрунти ще багато років поспіль, а по-друге — провести рекультивацію порушених земель.
Про те, як відбувається цей процес, ви можете прочитати в повному матеріалі "Рубрики", присвяченому темі відновлення ґрунтів після артилерійських обстрілів.
Спецпредставник президента США з питань України та росії Кіт Келлог сьогодні прибув до України. Завтра… Читати більше
Львівський п’ятикласник Роман Терлич за виграні на олімпіаді «Квести і Тести» 50 000 гривень купив… Читати більше
Айтівець Олександр Павелко та дизайнерка Єлизавета Горбачова створили застосунок «ПДР.ai» зі штучним інтелектом та віртуальним помічником. Додаток… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Про це… Читати більше
Канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув заяви Трампа про те, що президент України Володимир Зеленський є… Читати більше
19 лютого прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення оборонного бюджету країни на 2025-2026 роки на тлі… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.