Про це повідомляють Reuters та AP.
Зазначимо. що це вкотре порушило ядерну угоду 2015 року.
У ній одним із головних пунктів було зобов'язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%.
Представник Організації атомної енергії Ірану Бехруз Камальванді, заявив що 20-% уран уперше зібрали з передових центрифуг IR-6.
Два тижні тому Іран поінформував про відповідні плани орган спостереження ООН з ядерних питань.
Нагадаємо, що збагачений до 20% уран можна використовувати для отримання ядерного палива та у дослідницьких й експериментальних реакторах.
Іран переконує, що саме для таких цілей він і виробляється. Натомість уран, збагачений до 90% і більше дозволяє створювати ядерну зброю.
Новий комплект передових центрифуг на підземному заводі Фордо, про який майже нічого не відомо, може легко перемикатися між рівнями збагачення.
Західні дипломати вже давно висловлюють занепокоєння щодо обладнання, якими оснащений цей кластер центрифуг. А ядерна угода Тегерана від 2015 року передбачала перетворення Фордо на науково-дослідний центр з обмеженим переліком цілей використання центрифуг.
Навесні минулого року МАГАТЕ повідомляло, що Іран використовує один каскад або кластер передових центрифуг для збагачення урану до 60% на ядерному об'єкті в Натанзі.
А у серпні 2021-го стало відомо, що Іран використовує і другий каскад для цієї мети.
Після цього глава МАГАТЕ вирушив на переговори до Ірану.
За підсумками перемовин домовилися відновити співпрацю щодо ядерних об'єктів. А втім, після цього переговори з ядерних питань зупинилися на кілька місяців.
Спецпредставник США Роберт Меллі навіть назвав останній раунд переговорів у Катарі "більш ніж марними".
Ядерна угода
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду.
Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.
Одним із головних пунктів угоди було зобов'язання Ірану не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.
Проте пізніше на виборах президента США переміг Дональд Трамп, який був запеклим противником цих домовленостей. Він вивів Вашингтон із ядерної угоди й поновив санкції проти Тегерана.
Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей.
Натомість Іран у відповідь на дії США почав порушувати угоду та збагачувати уран. Втім, сам Іран завжди заперечував намір створити ядерну зброю і каже, що його програма направлена лише на мирні цілі.
Перша леді Олена Зеленська повідомила, що в 13 містах України вже працюють 17 освітніх просторів… Читати більше
В Одесі надвечір 14 листопада пролунали вибухи. Військові попередили про швидкісну ціль. Внаслідок ворожої атаки… Читати більше
"Укрпошта" презентує нову художню марку "Тризуб Незалежності" до Дня Гідності та Свободи, який вшановує події… Читати більше
Понад 600 людей пройшли курс базової військової підготовки в Обласному центрі підготовки населення до національного… Читати більше
Голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена… Читати більше
Шевченківський районний суд Києва продовжив дію запобіжного заходу для народного депутата Нестора Шуфрич. Його звинувачують… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.