В Україні створять державну базу даних ДНК: хто матиме доступ до неї?
Верховна Рада України прийняла закон "Про державну реєстрацію геномної інформації людини"
Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на пресслужбу МВС.
Як зазначають, цей закон важливий для правоохоронної системи та сфери експертно-криміналістичної діяльності.
Як повідомляють у відомстві, закон передбачає створення державної бази даних ДНК.
Доступ до неї з метою перевірки може бути наданий колу правоохоронних органів та органів розвідувальної діяльності.
"Закон урегульовує процеси створення і функціонування обліку геномної інформації людини. Удосконалює роботу правоохоронних органів із розслідування злочинів та встановлення осіб, які їх вчинили.
Дозволяє покращити роботу з розшуку зниклих безвісти та ідентифікації невпізнаних осіб", зазначено в повідомленні.
Чому цей закон є важливим саме зараз
Як зазначають у МВС, насьогодні фахівці Експертної служби МВС проводять молекулярно-генетичні дослідження, пов'язані із воєнними злочинами військових РФ на території України.
"Наразі за чотири місяці війни призначено вже понад 6 тисяч експертиз щодо встановлення особи, з яких близько 40% вже виконані.
Саме тому зараз надзвичайно актуальним є створення інструменту для накопичення та систематизації даної інформації, надання їй правового статусу для використання як доказової бази у процесі доведення злочинів рашистів проти України", зазначив заступник міністра внутрішніх справ Ігор Бондаренко.
Він розповів, що світовий досвід з ведення подібних обліків свідчить про доцільність створення єдиної бази даних ДНК.
За таким принципом ведуться бази даних ДНК в США, Великобританії, Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Франції, в яких визначено одного держателя та адміністратора бази даних ДНК.
Мета запровадження бази даних ДНК – це ідентифікація осіб, які вчинили кримінальні правопорушення та невпізнаних тіл (останків).
На сьогодні до бази даних ДНК вноситься геномна інформація, отримана лише при проведенні судових молекулярно-генетичних експертиз.
Близько 95% молекулярно-генетичних експертиз у нашій країні проводяться установами Експертної служби МВС.
Заступник міністра повідомив, що усього в базі даних зараз знаходиться на обліку близько 45 тисяч ДНК-профілів, понад половину з яких встановлені зі слідів, вилучених з місць скоєння злочинів.
І лише одна четверта ДНК-профілів у базі даних, – це зразки підозрюваних осіб.
Нагадаємо, законопроект №4265 передбачає, що ДНК братимуть лише в осіб, які притягнені до кримінальної відповідальності за вчинення умисних злочинів проти життя, здоров'я, статевої свободи, статевої недоторканості.