Про це пише НВ.
Стан екосистемних послуг прісноводних ресурсів України стрімко наближався до позначки «високий ризик» ще до початку повномасштабного вторгнення росії, повідомляють у своєму дослідженні до Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням та посухами, який відзначається 17 червня, WWF Water Risk Filter.
Призвела до падіння рівня ґрунтових вод ціла низка причин, як-от: понад 50% розораності загальної території, що є одним з найвищих показників у світі, втручання у вільну течію річок через забудову берегів, випрямлення та перегородження водойм, осушення водно-болотних угідь. А також глобальна причина — зміна клімату. 75% поверхні землі, не вкритої кригою, вже зазнало значних перетворень, а понад 85% площі водно-болотних угідь втрачено, йдеться у глобальному дослідженні WWF.
Людська діяльність продовжує зменшувати обсяги життєво такого важливого ресурсу як вода. Війна ж загострює проблему доступності води, адже відволікає увагу та ресурси від системних рішень і створює додаткові виклики, повідомляють у WWF-Україна. Зокрема, пов'язані з забрудненням та руйнуванням об'єктів водопостачання та водовідведення.
«До війни водопостачання більшості регіонів Східної України не було незалежним, а здійснювалося переважно завдяки воді з Дніпра, системі водосховищ і каналів, що відомі під назвою Дніпро-Донбас. Ми мали справу з практично не диверсифікованим джерелом водопостачання питної води, для потреб промисловості і агросектору. Під час війни на Донбасі канал Дніпро-Донбас та локальні системи водопостачання і водовідведення піддавалися обстрілам, спостерігалися значні втрати води, її забруднення та погіршення якості», — зазначають у WWF-Україна.
З початком повномасштабного вторгнення ситуація загострилася. Лише на Оскільському водосховищі, що на Харківщині, внаслідок руйнування гідровузла вивільнилося 355,5 млн м3 води. Ця вода потрапила спочатку в річку Оскіл, а потім — до Сіверського Донця. Оскільське водосховище постачало воду для забезпечення переважної більшості населення Луганської та Донецької областей. Кінцевим містом призначення каналу є Маріуполь — зараз ситуація там є критичною. Зокрема, через відсутність водопостачання існує загроза розвитку інфекційних хвороб. Без води наразі залишається тимчасово підконтрольна Україні територія Луганщини, також постраждали системи водопостачання таких міст як Суми, Миколаїв, Чернігів і Харків.
Аби запобігти зростанню водних проблем, зокрема через військові дії, та прискорити відновлення водної екосистеми, необхідно, зокрема, провести інвентаризацію та масштабне відновлення природних водно-болотних угідь та торфовищ, особливо на Поліссі, забезпечити притягнення до відповідальності осіб, які неправомірно використовують заплави річок, луки та залишки степу, заохотити використання природоорієнтованих рішень у сільському господарстві, лісовому та водному секторах, для розвитку міст, повернути частину малоефективних для агровиробництва орних земель в стан природних територій. А також — заборонити осушення природних територій по всій країні.
Як приклад WWF-Україна наводять Полісся, де за останні сто років було осушено понад 1 млн га боліт. Це — катастрофічні масштаби втрачених ресурсів.
«Нам необхідно визнати, що без сталих рішень у системі водопостачання та управління водними ресурсами, зокрема на етапі відновлення, ми не зможемо вирішити проблему доступу до води та зменшити посухи, — пояснює Інна Гоч, керівниця напряму Вода WWF-Україна. — Одним з таких інструментів є природоорієнтовані рішення, які здатні допомогти протистояти посухам, опустелюванню, природним катаклізмам».
Все, що необхідно — лише «вбудувати» реалізацію таких рішень у плани відновлення України. А також — підтримувати водні екосистеми у максимально наближеному до природного стані, додають у Вода WWF-Україна.
В іншому ж випадку, на Україну, як і на весь світ, чекатиме посилення дефіциту питної води. Вже зараз в ООН прогнозують, що до 2050 року від 4,8 до 5,7 млрд людей на планеті протягом щонайменше одного місяця щороку житимуть у регіонах, де є дефіцит води.
З 25 грудня до 10 січня Львовом курсуватиме різдвяний трамвай з колядками. Він буде на маршруті… Читати більше
Миколаївський краєзнавець, колекціонер, моделіст Андрій Шинкаренко разом зі своїм сином Андрієм розробили та виготовили оригінальні… Читати більше
Українці у середу, 25 грудня, могли отримати фейкові повідомлення про заборгованість перед "Новою поштою". Проте… Читати більше
Оборонне відомство кодифікувало і допустило до постачання у підрозділах Сил оборони безпілотний авіаційний комплекс «Щедрик»… Читати більше
У Національному аерокосмічному університеті ім. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» відновили приміщення навчально-експериментальних майстерень, пошкоджених російськими… Читати більше
На борту літака авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який сьогодні зранку впав поблизу Актау в Казахстані, перебувало… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.