Мавпяча віспа: ВООЗ попереджає про можливе збільшення кількості випадків по всій Європі
По Європі поширюється спалах рідкісного вірусу мавпячої віспи
Про це заявив глава Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я Ганс Клюге, повідомляє The Guardian.
Як зазначають у виданні, кількість інфікованих може збільшитися в найближчі місяці.
У ВООЗ повідомляють, що за останні тижні випадки захворювання були виявлені в європейських країнах, зокрема Португалії та Швеції, а також у США, Канаді та Австралії.
Ганс Клюге, регіональний директор ВООЗ назвав поширення вірусу "нетиповим".
"У всіх, крім одного, останніх випадків немає відповідної історії подорожей до районів, де віспа мавп є ендемічною", додав він.
За слів представника ВООЗ, поширення мавпячої віспи у Європі може прискоритися.
Адже, враховуючи початок літа будуть проходити безліч фестивалів й масових зібрань.
Також передачі вірусу може сприяти той факт, що деякі сексуально активні люди, у яких фіксують вірус, спершу не мають симптомів.
Багато випадків мавпячої віспи були зафіксовані у геїв та бісексуалів, які мають секс із чоловіками.
Наразі ВООЗ досліджує цей факт, кажуть в організації.
У зону ризику зараження віспою мавп також входять і мандрівники, що повернулись з Африки.
Також ті, хто вживав м'ясо диких тварин або торкався до них, пише Голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
Голова комітету наголосив, що інкубаційний період триває від 6 до 16 днів. Найчастіше помітні такі симптоми, як лихоманка, озноб, головний біль, біль у м'язах, перевтома, характерні висипи (пухирі) на тілі.
Рівень летальності коливається від 1% до 15%, а найскладніше переносять це захворювання діти.
Водночас Радуцький наголошує, що хвороба передається обмежено, лише при тривалому контакті.
"Інфікування, як правило, проходить через тісний контакт. Вірус може потрапити в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи, сльозову оболонку очей, носа або рота.
Захворювання передається при контакті з інфікованою твариною (мавпа, щур, білка), від інфікованої людини людині або через предмети – одяг, постільна білизна", наголошує він.
У Центрі контролю та профілактики захворювань США (CDC) нагадують, що для боротьби з мавпячою віспою можна використовувати вакцину проти звичайної віспи – її ефективність проти віспи мавп складає 85%.
"На даний час ситуація з розповсюдженням віспи мавп не виглядає занадто загрозливою, однак є ризики мутації вірусу, що може призвести до серйозніших наслідків.
Навіть під час війни Україна має бути готовою до нових біологічних загроз. Очікуємо рекомендації від ВООЗ, як протидіяти розповсюдженню мавпячої віспи, і разом з МОЗ готуємо відповідні заходи", каже Радуцький.
Нагадаємо, ВООЗ скликала термінове засідання, щоб обговорити мавпячу віспу, яка уразила понад 100 людей у Європі.
Перший випадок мавпячої віспи у Великої Британії підтвердили у пацієнта, який нещодавно їздив до Нігерії.
20 травня загальна кількість випадків зараження у Британії сягнула 20. Міністр охорони здоров'я Великої Британії Саджид Джавід заявив, що більшість випадків є легкими.
"І я можу підтвердити, що ми закупили додаткові дози вакцин, які ефективні проти віспи мавп", – написав він у Twitter.
Раніше Франція, Бельгія та Німеччина повідомили про свої перші випадки віспи мавп, а Італія підтвердила 3 випадки захворювання.
В Австралії мавпячу віспу спочатку зафіксували у людини, яка повернулася з подорожі Британією.
У Бельгії підтвердили щонайменше 3 випадки віспи мавп, пов'язані з масштабним фестивалем фетишу Darklands Festival в Антверпені, повідомили його організатори.
Французька влада заявила, що вірусом заразився 29-річний чоловік, а Клюге повідомив, що іспанська влада зафіксувала 21 випадок віспи у Мадридському регіоні, більшість з яких пов'язана з сауною для геїв у центрі столиці.
Ймовірно, ці цифри ще включили в загальнонаціональний підрахунок.