Сьогодні – 113 років від дня народження Марії Примаченко: магічні тварини на її картинах нікого не залишають байдужими

Рівно 113 років тому народилася відома українська художниця Марія Примаченко. Жанр, у якому вона творила, називають "наївним мистецтвом"

Сама ж Марія є однією з найбільш самобутніх художниць України, повідомляє Obozrevatel.

За своє життя вона створила понад 650 робіт, на яких зображені чарівні тварини, квіти та сюжети із сільського побуту.

Примаченко – лауреатка премії Тараса Шевченка, заслужена діячка мистецтв УРСР та народна художниця України.

Фото: Wikiart.org

Народилася Марія Приймаченко 1909 року в селі Болотня на Київщині, де й прожила все життя. Її батько був теслярем-віртуозом, перетворював дворові огорожі на стилізовані зображення; мати була майстринею-вишивальницею.

У семирічному віці Марія перехворіла на поліомієліт. Саме неможливість повноцінно працювати в полі із сім'єю подарувала дівчинці вільний час, який вона використала для малювання.

Фото: Wikiart.org

Перші малюнки Марії з'явилися на стінах її побіленої хати. Вони були виконані синюватим глеєм, який дівчинка випадково знайшла на річці. Робота художниця сподобалася односельцям, і вони стали просити її розмалювати і їхні хати.

1936 року на талановиту дівчину звернула увагу майстриня-ткаля і вишивальниця з Києва Тетяна Флору. Тоді Марію Приймаченко запросили до експериментальних майстерень при Київському музеї українського мистецтва.

Майже одразу роботи художниці відібрали на Українську республіканську виставку народного мистецтва, де її відзначили дипломом 1-го ступеня.

Фото: Wikiart.org

А 1937 року фантастичні птахи та звірі Марії потрапили на Першу міжнародну виставку в Парижі та були нагороджені золотою медаллю. Далі були виставки в Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.

Разом із сином Примаченко завжди жила в скруті, все життя будували будинок на своєму подвір'ї, бо старий батьківський сильно занепав.

Вона ніколи не брала грошей за картини, а лише дарувала їх.

Примітно, що, крім картин, Примаченко малювала ілюстрації до книг. Її малюнки можна знайти в творах "Ой коники-сиваші" (1968), "Товче баба мак" (1970), "Журавель" (1970), "Чорногуз приймає душ" (1971).
Марія Примаченко померла 1997 року в рідному селі.

Свіжі дописи

  • Новини

Усі розвідки партнерів поінформовані про загрози й перспективи, які є зараз, – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні наголосив, що всі розвідки країн-партнерів поінформовані про наявні загрози… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Рішення для перемоги: в Україні формують добровольчий жіночий підрозділ управління БПЛА

В Україні виникла ініціатива із формування добровольчого жіночого підрозділу, що займатиметься безпілотниками у тісній інтеграції… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Зеленський провів Ставку: заслухав доповіді по фронту та про перемовини щодо звільнення полонених

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 29 квітня, провів засідання Ставки верховного головнокомандувача. Під час засідання… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Шмигаль провів розмову з новим Прем’єр-міністром Ірландії: обговорили ракетні атаки та конфіскацію активів рф

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів розмову з новим Тішоком (Прем’єр-міністром) Республіки Ірландія Саймоном Гаррісом. Про… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

У Литві вважають, що про питання повернення українців призовного віку з-за кордону мають обговорюватися на рівні ЄС

Прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте вважає, що деякі питання повернення українців призовного віку в Україну мають… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Ракетний удар по Одесі: четверо загиблих, 28 поранених

Кількість загиблих унаслідок ракетного удару по Одесі збільшилась до чотирьох. Також відомо про 28 поранених,… Читати більше

Monday April 29th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.