В Арктиці зросла в рази кількість блискавок, що зовсім неприйнятно для цього регіону
Повітря арктичного регіону, як правило, не влаштовує такі часті страйки – тому вони стали важливим індикатором кліматичної кризи
У високій Арктиці в 2021 році спостерігалося різке зростання блискавки, що може стати одним з найбільш вражаючих проявів кліматичної кризи, повідомляє The Guardian.
У регіоні, де спостереження блискавок колись були рідкісними, найпівнічніший регіон Землі в 2021 році побачив 7278 ударів – майже вдвічі більше, ніж попередні дев'ять років разом узяті.
"За останні 10 років загальні підрахунки блискавки на північ від Полярного кола були досить послідовними", – сказав Вагаскі. "Але на найвищих широтах планети – на північ від 80° – зростання було різким. Такий значний зсув, безумовно, змушує замислитись".
Для створення грози потрібно три речі:
- волога,
- нестабільність
- підйомна сила.
Зникнення морського льоду означає, що більше води здатне випаровуватися, додаючи вологи в атмосферу. Більш високі температури і атмосферна нестабільність створюють ідеальні умови для блискавки.
"Зміни умов в Арктиці можуть призвести до більш екстремальних спалахів холодів, більшої кількості теплових хвиль або екстремальних змін опадів в Європі", сказав Вагаскі.
Руйнівні лісові пожежі, які вирували по всій Європі та Північній Америці минулого літа, принаймні частково були викликані блискавкою.
"Зміна клімату може збільшити потенціал для блискавичних лісових пожеж", – сказав Вагаскі. "Вчені не можуть прив'язати удар блискавки від одного дня до змін нашого клімату, але моніторинг тенденцій блискавки в Арктиці особливо важливий і те, що потрібно буде вивчати зараз і в майбутньому", – йдеться в заяві.