Народні депутати ухвалили закон про фінпослуги та фінкомпанії: що це змінить
Верховна Рада сьогодні ухвалила у другому читанні та в цілому закон «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (№ 5065).
За проголосувало 248 депутатів.
В Національному банку відзначили, що він установлює пропорційні вимоги до мінімального розміру власного капіталу фінкомпаній та ломбардів залежно від послуг, що надаються. Власний капітал повинен становити від 1 млн грн для ломбардів, які надають виключно послуги кредитування, до 10 млн грн для фінансових компаній, які надають послуги гарантій.
Крім цього, набуття істотної участі у фінансовій компанії або ломбарді більше не потребуватиме отримання попереднього погодження регулятора. Інформація про нових власників подаватиметься одночасно з документами про зміну структури власності надавача фінансових послуг. Національний банк продовжить перевіряти відповідність власника істотної участі вимогам законодавства.
Також цим законом запроваджуються ризик-орієнтовані регулювання та нагляд. Це означає, що вимоги та правила нагляду за фінансовими установами залежатимуть від їх розміру, виду діяльності, значимості та ризиків.
«Новий закон значно спростив процес виходу на ринок для фінкомпаній та ломбардів, а також отримання ними ліцензій. Так, чинна процедура реєстрації компанії як фінансової установи скасовується. Набуття компанією статусу фінансової установи та включення запису про неї до відповідного реєстру здійснюватиметься одночасно з видачею ліцензії. Фінансові компанії та ломбарди отримуватимуть лише одну ліцензію з повним переліком фінансових послуг, які вони мають право надавати. Водночас фінустанова матиме право розширити (за потреби) обсяг своєї ліцензії», — розповіли в НБУ.
Законопроект передбачає ширші можливості щодо поєднання видів фінансових послуг, які можуть надаватися компанією. Наприклад, ломбарди разом із наданням ломбардних кредитів також матимуть можливість надавати окремі фінансові платіжні послуги та здійснювати торгівлю валютними цінностями в готівковій формі.
Крім цього, скасовується так званий виключний вид діяльності. Тобто фінансові компанії та ломбарди зможуть не лише надавати фінансові послуги, а й здійснювати іншу господарську діяльність.
Закон вводиться в дію з 1 січня 2024 року.
Перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова відзначила, що ухвалений Радою закон «формує нову систему координат для небанків».
За її словами, закон розмежовує фінансові та супровідні послуги.
«Фінансові послуги — це страхування, кредитування, лізинг, платежі тощо. А супровідні – посередницькі (послуги агентів та брокерів) та допоміжні (інформаційні, бюро кредитних історій)», — пояснила Рожкова.