ВООЗ повідомляє про успіхи у боротьбі з тютюновою епідемією та попереджає про загрози від нових нікотинових та тютюнових виробів
Згідно з прогнозами ВООЗ, до 2025 року в Україні очікується зниження поширеності вживання тютюну на 25,9%.
Про це сказала технічний спеціаліст Програми з контролю над тютюном Європейського регіонального бюро ВООЗ Анжела Чобану.
"Станом на 2019 рік в країнах Європейського регіону ВООЗ найвищий рівень споживання тютюну був зареєстрований у Сербії, найнижчий – в Узбекистані. Україна знаходиться посередині. Більше 80% країн Європейського регіону знижують споживання тютюну, і Україна одна з них. Так до 2025 року очікується, що зниження поширеності поточного споживання тютюну на глобальному рівні становитиме 23,6%, в Європейському регіоні ВООЗ — 18,9%, в Україні — 25,9%", – зазначила Чобану.
На сьогодні, за даними ВООЗ, кількість споживачів тютюну в світі становить 1,3 млрд людей. Тютюнові вироби вживає 22,3% світового населення — 36,7% усіх чоловіків та 7,8% – жінок. На сьогодні близько 80% курців проживають у країнах з низьким та середнім рівнем доходів. Це приблизно 1 млрд людей. Щорічно хвороби, що пов'язані з тютюнопалінням, забирають життя 8 млн осіб.
Наразі у світі антитютюнова політика проводиться відповідно до рамкової конвенції ВООЗ з боротьби з тютюном та заходів MPOWER (М- Моніторинг споживання тютюну та профілактичних заходів, P — захист людей від тютюнового диму, O — Надання допомоги у припиненні вживання тютюну, W — Попередження про небезпеки, пов'язані з тютюном, E — Контроль за дотриманням законодавства про заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів, R — Підвищення податків на тютюнові вироби).
За даними Доповіді, в Україні показник поширеності споживання тютюну серед підлітків віком від 13 до 15 років становить 14,6%, серед хлопців — 17,8%, серед дівчат — 12,1%. Також, згідно з останнім дослідженням, проведеним у 2017 році в Європейському регіоні ВООЗ, Україна мала один із найвищих показників рівня споживання електронних сигарет — 18,4%.
Один з основних напрямків політики MPOWER — досягти нульового рівня вживання тютюну неповнолітніми.
Починаючи з 2017 року вже 102 країни повністю реалізували один або більше заходів MPOWER. З 2017 року більш як у 4 рази зросла кількість людей, охоплених хоча б одним із заходів MPOWER — це 5,3 млрд осіб.
"Зниження поширеності куріння — це світовий тренд у досягненні Цілей сталого розвитку ООН, які підтримала Україна. Перед нами, як стороною Рамкової конвенції боротьби з тютюном ВООЗ, стоїть завдання комплексної реалізації заходів MPOWER, а тому корпоративні інтереси компаній не мають ставати на заваді захисту здоров'я людей. Ми переконані, що ухвалення законопроєкту № 4358 посилить антитютюнове законодавство в Україні та допоможе захистити дітей від залучення до куріння", – сказав під час презентації заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Перша доповідь ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію була опублікована у 2008 році. Такий звіт готується кожні 2 роки.
Зазначимо, Восьма Доповідь у серії звітів ВООЗ повідомляє про успіхи в боротьбі з тютюновою епідемією та звертає особливу увагу на загрози від нових нікотинових і тютюнових виробів — зокрема, електронних сигарет та тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕНів).