У Миколаєві з’явилися перші компостувальні майданчики
19-20 листопада у житловому комплексі «Північна зірка» відбулося встановлення та відкриття експериментальних компостувальних майданчиків за підтримки ПРООН та ГО «Плато». Цей ЖК – переможець конкурсу серед ОСББ, які долучилися до освітньої програми «Сафарі для громад: компостування в містах». Тепер мешканці зможуть викидати органічні відходи в окремі контейнери, а отриманий біогумус використати для удобрення рослин на прибудинковій території.
Призером конкурсу став 38-річний Сергій Колесник із Миколаєва – член правління одного з п'яти ОСББ житлового комплексу «Північна зірка», в якому проживає майже 1500 мешканців. Ініціативу підтримали більше 300 мешканців ЖК, частина з яких була присутня на відкритті. Мешканці ЖК, в якому живе Сергій, відсортовують вторсировину вже три роки, однак до участі у «Сафарі для громад» з утилізацією органіки справи не мали.
Компостувальні майданчики облаштували з двох сторін житлового комплексу, неподалік сортувальних баків. У дерев'яних трисекційних контейнерах мешканці компостуватимуть відходи за методом вермикомпостування – органіку перероблятимуть хробаки спеціальної породи з додаванням ефективних мікрооорганізмів.
Підготовка до запуску пілотної ініціативи з компостування тривала близько трьох тижнів. За цей час організатори встигли дослідити потреби мешканців житлового комплексу у частині раціоналізації поводження з органічною фракцією твердих побутових відходів, провели інформаційно-роз'яснювальну кампанію щодо користі компостування та підвищення культури сортування, підготували необхідні для відкриття компостувального майданчика матеріали.
«Ми дуже вдячні Програмі розвитку ООН та громадській організації «Плато» за отримані знання та закупівлю усього обладнання. Наразі більше 70 квартир виявили своє бажання долучитися до ініціативи. Сподіваюся, що поступово кількість охочих збільшиться», – каже пан Колесник.
На завершення організатори роздали мешканцям маленькі контейнери для відсортовування органіки, сувеніри та пам'ятку з правилами компостування.
«Станом на сьогодні органічні відходи – у переліку топ ековикликів українських громад, в тому числі Миколаєва. Проєкт «Сафарі для громад» покликаний привернути увагу громадськості та влади до цієї теми, адже насправді органіка – не сміття, а цінний природний ресурс. І саме завдяки такому природоорієнтованому рішенню як компостування ми повертаємо її до екосистеми та робимо цінний внесок заощадження ресурсів" – коментує координаторка проєкту Анжеліка Зозуля.
Освітню програму «Сафарі для громад: компостування в містах» у жовтні 2021 р. Ювілейне, п'яте, сафарі зібрало рекордну кількість учасників – 357. Понад 350 учасників зі 111 громад взяли участь у онлайн-навчанні, яке тривало з 19 по 21 жовтня, під час якого вони дізналися про взаємозв'язок органічних відходів із поглибленням кліматичної кризи та погіршенням стану довкілля, а також про методи та принципи компостування.