"Червоні" зони та поїзди за COVID-сертифікатами: яким буде новий карантин
Наступного тижня в Україні суттєво посилять карантин ще в деяких областях. Крім того, з 21 жовтня введуть нові правила для міжобласного транспорту.
Рубрика розповідає про зміни.
Жорсткий карантин
З 18 жовтня в "червону" зону переходять чотири області – Одеська, Запорізька, Донецька і Дніпропетровська. Зазначимо, Херсонська область в "червоній" зоні ще з 15 жовтня. Таким чином, з понеділка "червоними" будуть вже п'ять регіонів.
Згідно з правилами адаптивного карантину, в "червоній" зоні заборонена робота ТРЦ, ринків, кафе, кінотеатрів, заборонені масові заходи. Дозволена робота продуктових магазинів, АЗС, пошти, банків, аптек і ветклінік.
При цьому, за новими правилами, за умови 100-ї вакцинації персоналу і відвідувачів обмежень можна уникнути.
Крім регіонів "червоної" зони, з понеділка посилює карантин і Львів. Місцева влада вирішила відправити школи на двотижневі канікули, а робота бізнесу дозволяється за умови вакцинації персоналу або наявності у них негативного ПЛР-тесту. Якщо ситуація з коронавірусом в місті не стабілізується, з 1 листопада Львів посилить карантин ще більше – від відвідувачів так само вимагатимуть вакцинацію або тест.
Транспорт: нові правила
Правила "червоної" зони не мають на увазі обмежень для громадського транспорту. Разом з тим, влада на місцях може їх вводити на свій розсуд. Так, зокрема, влада Запоріжжя прийняла рішення пускати в транспорт по COVID-сертифікату. Альтернативою документу про вакцинацію може бути негативний ПЛР-тест або довідка з роботи.
Крім того, з 21 жовтня, згідно з рішенням Кабміну, вводяться нові правила для міжобласного транспорту. Так, при посадці на літак, поїзд або автобус у пасажирів повинен бути на вибір один з трьох документів: COVID-сертифікат (між "жовтими" зонами достатньо одного щеплення, при в'їзді в "червону" зону щеплень має бути два), негативний ПЛР-тест або тест на антиген.
Поліцейські рейди
Дотримання правил карантину контролюватимуть поліцейські рейди. Правоохоронці перевірятимуть міжобласний транспорт.
Крім того, УЗ повідомляла, що провідники перевірятимуть наявність у пасажирів COVID-документів при посадці на поїзд і проситимуть допомоги у поліції для контролю.
А що зі школами?
МОЗ рекомендувало всім школам України відправити учнів на канікули з 18 жовтня, а не з 25, як планувалося. Остаточне рішення за школами, але деякі регіони, зокрема ті, що потрапили в "червону" зону, все ж прислухалися до рекомедацій МОЗ.
Як зазначив Рубан, "з переходом на помаранчеву зону прогнозується пік у кінці жовтня-на початку листопада".
"В результаті циркуляції "Дельта"-збудника уражаються підлітки, а також невакциновані люди. Ми сьогодні перебуваємо в епідемії невакцинованих осіб. У топі за поширенням інфекції є заклади освіти всіх форм. Друге місце займає транспорт, третє – ресторани, супермаркети, інші місця з великою кількістю людей", – розповів він.
В Україні до кінця року діє адаптивний карантин, країну поділили на зони. З 23 вересня всі регіони перейшли в жовту. Окремі області вводять посилені обмеження у зв'язку з погіршенням епідситуації.
Напередодні у «червону» зону вже потрапила Херсонщина. До того жодна область не була «червоною» від 8 травня.
У «червоній» зоні заклади освіти зможуть працювати, тільки якщо 100% працівників матимуть «зелений» COVID-сертифікат. Також зможуть працювати кінотеатри, музеї, інші культурні заклади, розважальні заклади, ТРЦ, заклади громадського харчування, ринки, спортзали та басейни, якщо весь персонал та відвідувачі будуть повністю вакциновані.