На Донеччині пройшов фестиваль грецької культури "Мега Йорти": фото
Цієї суботи в Маріуполі відзначали 243-ій день народження міста. Його історія тісно пов'язана з греками Приазов'я, які переселилися сюди в 1779 році з Кримського півострова. Тому в цей День міста в Маріуполі пройшов ще й Всеукраїнський фестиваль грецької культури – «Мега Йорти».
Про це повідомляє Східний Варіант.
На свято з'їхалися представники територіальних громад і селищ, в яких проживають приазовські греки – румеї та уруми.
Історія греків Приазов'я почалася у 1779 році, коли вони переселилися сюди з Криму і заснували тут свої поселення, які існують й сьогодні – Мангуш, Ялта, Сартана, Старий Крим, Малоянисоль і десятки інших.
Фестиваль розпочався з виставки-ярмарки традиційних грецьких страв і виробів, створених своїх руками.
Потім гостей чекала театралізована хода, яка розповідає про історію Греції та місце греків в українській історії.
Маріупольці та гості міста перенеслися на тисячі років тому у часи богів Олімпу і древньої Спарти. Потім був зображений шлях переселення греків у Приазов'я.
Після цього глядачі перенеслися в 1821 рік, коли почалася Грецька революція, так звана Грецька війна за незалежність від Османської імперії.
Чоловіки у формі гвардійців пройшли парком стройовим кроком. Примітно, що у форму гвардійців входить спідниця з 400-ми складками. Саме стільки років Греція перебувала під гнітом Османської імперії.
Потім актори втілилися у відомих маріупольських греків – художника Архипа Куїнджі, громадського діяча і біолога Георгія Псалті, етнографа і педагога Феоктиста Хартахая та інших.
Свою ідентичність греки Приазов'я зберігають у піснях, танцях, народних костюмах і традиційних стравах, а також в ремеслах. Звичайно, одна з найвідоміших страв – чебуреки, але не тільки цим дивує кухня приазовських греків. На фестивалі є і традиційне печиво хурабье, і пиріг з м'ясом і гарбузом шумуш, і хліб піте, і багато іншого.
Різноманіття традиційної грецької кухні зазначив і народний депутат України Дмитро Лубінець. Також він зазначив, що Україна – багатонаціональна країна, різні етноси шанобливо ставляться до нашої держави, і до своєї історії.
«"Мега Йорт" – це вже давно свято не тільки греків. Це свято всіх національних спільнот, які проживають на території Донецької області. Тому ми сьогодні показуємо єднання. Я бачив експозиції азербайджанців, вірмен, молдаван, болгар. Ми тут всі разом. Ми підкреслюємо, що ми громадяни України, але підтримуємо свої етнічні корені. Це дуже важливо», – вважає Дмитро Лубінець.