21 рік від дня зникнення Гонгадзе: у Києві відбудеться акція пам’яті

Сьогодні, 16 вересня, виповнюється 21 рік від дня зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе.

Про це повідомляє Рубрика.

Востаннє його бачили 16 вересня 2000 року на бульварі Лесі Українки в Києві, коли він сідав у машину. Увечері наступного дня ЗМІ оприлюднили інформацію про його зникнення.

Сьогодні Премія імені Георгія Ґонґадзе у партнерстві з Центром прав людини ZMINA проведе Акцію пам'яті Георгія Ґонґадзе. Вона почнеться об 11:00 в Іллінському сквері в Києві.

"Учасники акції, журналісти й правозахисники, згадають, який внесок Георгій Ґонґадзе зробив в розвиток української журналістики, а також нагадають, як насильницька смерть та її розслідування вплинули на медіаспільноту, українське суспільство та державу", – повідомляють організатори.

Під час акції буде озвучено звернення правозахисних та медійних організацій до української влади із закликом ефективно й прозоро розслідувати вбивство Ґонґадзе та інших українських журналістів, виконати вимоги Комітету міністрів Ради Європи у справі Ґонґадзе.

Трансляцію акції можна буде переглянути на Facebook-сторінках Центру прав людини ZMINA, Премії імені Георгія Ґонґадзе, Українського ПЕН, видань "Детектор медіа" та "Українська правда", Львівського медіафоруму, Асоціації випускників kmbs.

Довідка

Георгій Гонгадзе (1969-2000) – український журналіст, засновник та перший головний редактор інтернет-видання "Українська правда".

Народився він у Тбілісі. В Україні став бувати з кінця 1980-х як представник інформслужби Народного фронту Грузії. Журналіст працював у львівській організації Народного руху, а після розвалу СРСР співпрацював з низкою українських ЗМІ.

У квітні 2000 року Гонгадзе заснував інтернет-видання "Українська правда". А вже через півроку, 16 вересня, журналіст зник.

2 листопада 2000 року в Таращанському лісі, за 70 км від Києва, було знайдено тіло, в якому друзі і родичі впізнали тіло журналіста. Більшість проведених згодом експертиз підтвердили, що знайдений труп – це тіло Гонгадзе. Однак лише у лютому 2001 року Генеральна прокуратура визнала факт смерті журналіста і порушила справу за статтею "Навмисне вбивство", а у вересні 2002 року визнала, що знайдене в Таращанському лісі тіло належить Гонгадзе.

У 2009 році в Київській області були знайдені останки черепа, які належали зниклому журналісту. Проте мати Георгія Гонгадзе до останнього не вірила, що знайдені останки належать її синові, тому його поховали лише 22 березня 2016 року.

Зникнення та вбивство Георгія Гонгадзе викликало широкий суспільний резонанс як в Україні, так і за кордоном. В Україні із акцій протесту проти зникнення та вбивства Гонгадзе почалися широкомасштабні протестні акції, відомі під назвою «Україна без Кучми», в ході яких протестувальники звинувачували тодішнього президента та його найближче оточення у зникненні журналіста і вимагали відставки президента.

Майже через вісім років після зникнення журналіста, 15 березня 2008 року, Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС – Валерія Костенка, Олександра Поповича і Миколу Протасова, і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 12 до 13 років.

Один із викрадачів Георгія – Микола Протасов – помер у колонії наприкінці березня 2015 року. Колишнього начальника Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача 29 січня 2013 року було засуджено до довічного позбавлення волі.

Утім крапка у цій резонансній справі ще не поставлена – не лише непокараними, а й неназваними залишаються замовники вбивства журналіста.

Георгію Гонгадзе посмертно присвоєно звання Героя України. У грудні 2008 року в Києві Гонгадзе, а також журналістам, які загинули при виконанні своїх службових обов'язків, встановлено пам'ятник. Іменем Гонгадзе назвали проспект у Києві та вулиці в інших містах України. Крім того, його ім'я викарбувано на скляній стіні в залі Меморіалу загиблим журналістам у Музеї новин у Вашингтоні.

У 2019 році Український ПЕН-клуб спільно з Асоціацією випускників Києво-Могилянської бізнес-школи та виданням "Українська правда" заснували журналістську премію імені Георгія Гонгадзе.

Свіжі дописи

  • Новини

Музика, що лікує: на залізничному вокзалі Львова для ветеранів звучав орган

У межах проєкту «Інструмент» української художниці Жанни Кадирової, у холі Львівського залізничного вокзалу відбулась унікальна… Читати більше

Friday January 24th, 2025
  • Новини

Постачання будь-яких компонентів для терору в росію має бути перекрито, – Зеленський

В російських "Шахедах", які атакують Україну, є тисячі іноземних компонентів. Усе постачання будь-яких компонентів для… Читати більше

Friday January 24th, 2025
  • Новини

У Вінниці відкрився 48-й центр рекрутингу української армії

У Вінниці на базі прозорого офісу «Старе місто» відкрився перший в області центр рекрутингу української… Читати більше

Friday January 24th, 2025
  • Новини

У Дії зʼявляться нові електронні послуги для ветеранів та родин загиблих

З 24 січня Міністерство у справах ветеранів спільно з Міністерством цифрової трансформації розпочали бета-тестування у "Дії" нових… Читати більше

Friday January 24th, 2025
  • Новини

В одній із громад на Дніпропетровщині запрацював модернізований ЦНАП

У Троїцькій громаді Дніпропетровської області відкрили оновлений Центр надання адміністративних послуг. Будівлю для нового офісу… Читати більше

Friday January 24th, 2025
  • Новини

Келлог озвучив ціну на нафту, яка змусить росію сісти за стіл переговорів

Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що зниження цін на… Читати більше

Friday January 24th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.