fbpx
Сьогодні
10:23 12 Вер 2021

Китай через юридичні дірки та корупцію намагається встановити свій вплив у Центральній та Східній Європі, - дослідження

Китай збільшує свою економічну присутність у Центральній і Східній Європі, стаючи найбільшим торговельним партнером регіону і впливаючи на політику.

Про це пише "Радіо Свобода" з посиланням на звіт болгарського Центру досліджень демократії

Дослідження свідчить, що дедалі більша економічна присутність Пекіну в Центральній і Східній Європі протягом останнього десятиріччя збіглася зі зниженням юридичних і управлінських стандартів і викликала занепокоєння щодо стану довкілля і зростання рівня заборгованості в регіоні.

Впливову присутність Китаю уможливив приплив грантів, позик, економічних поступок, вступів у капітал місцевих компаній чи викупу їх за час від 2009 року на суму, за оцінками, в 14 мільярдів доларів, а також вкладення в інфраструктурні, енергетичні й телекомунікаційні проєкти, що вже здійснюються чи чекають на здійснення, на оцінювану суму в 50 мільярдів доларів.

Дослідження також свідчить, що чим більше країна фінансово прив'язується до Китаю й чим вищою стає частка китайських інвестицій у її валовому внутрішньому продукті, "тим більша ймовірність", що Китай буде зловживати проблемами з верховенством права собі на користь, щоб розширити "свій економічний і політичний вплив".

"Це зловісне коло, в якому авторитарні режими, такі, як Китай, зловживають юридичними дірками і корумпованими звичками для розширення свого впливу на місцях", – каже Мартин Владимиров, один із авторів звіту, який керує енергетичною і кліматичною програмою Центру досліджень демократії.

"Такі мережі дають можливість для більшого припливу капіталу, а це призводить до більшого занепаду. Дані свідчать про дуже сильну взаємозалежність між припливом китайських грошей і зниженням якості урядування", – додає він.

Рівень цього взаємозв'язку вимірюють за створеним цим дослідницьким центром "Індексом китайської економічної сили", який має на меті показати повний обсяг економічного впливу Китаю.

Економічне зростання в досліджуваному регіоні нерівне, і більша частка розширення впливу Пекіну припадає на Чехію, Угорщину і країни Західних Балкан, перш за все Боснію й Герцеговину і Сербію.

За даними звіту, Боснія й Герцеговина, Угорщина, Чорногорія і Сербія зазнали найбільшого занепаду в досліджуваних категоріях у зв'язку зі зростанням китайських інвестицій, за умовами яких підтримувані Пекіном компанії отримують податкові винятки, можливості оминати вимоги місцевих законів про працю й інші різновиди пільг.

У звіті додано, що на Західних Балканах особливо "місцеві компанії в регіоні з тісними зв'язками з владою прямо виступали за втілення проєктів" із Китаю, причому багато з цих місцевих бізнесів мали значну комерційну зацікавленість діяти "як міст між Китаєм і урядами цих країн".

"Усі ці різновиди діяльності формально легальні, а загальний наслідок полягає в тому, що урядові інституції вже не регулюють діяльність китайських компаній, і ці інституції перестають служити суспільним інтересам і натомість допомагають приватним інтересам у вигляді політично пов'язаних конгломератів чи місцевих олігархів", – каже Владимиров.

Присутність Китаю в Центральній і Східній Європі наростає, особливо ж на Балканах, де Пекін останніми роками інвестував мільярди доларів і посилив занепокоєння в західних політичних колах із приводу того, що цей регіон стає фінансово залежним від Пекіну.

Сербія є примітним прикладом цього, мовиться в дослідженні. Вона перетворилась на вітрину різноманітних китайських ініціатив – від технологій телекомунікацій і стеження до охорони здоров'я в час коронавірусної пандемії, – які можуть переймати й сусідні країни.

Китайські інвестиції в видобування вугілля і збільшення вуглецевих викидів можуть також завадити країнам вступити до Євросоюзу, застерігають дослідники.

Рубрика:
Політика Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: