Про це повідомляє УНН з посиланням на репортаж видання.
Під час операції з аеропорту Кабула до Києва були евакуйовані 19 афганських перекладачів, в тому числі один з її редакції, а інший — працював на канадське Міністерство оборони,
Як пишуть журналісти в своєму матеріалі, рятувальна операція була проведена рано вранці 27 серпня. Після теракту, відповідальність за який взяло на себе місцеве угруповання ІДІЛ, США заявили, що в'їзд в аеропорт буде дозволений тільки іноземним громадянам.
Незважаючи на це обмеження, а також ризики для коаліційних сил напередодні запланованого виведення останніх американських солдатів 31 серпня, українські військові пішки увійшли в Кабул. Їх завданням було супроводити на аеропорт два мікроавтобуси з перекладачами і їх сім'ями, які прямували в Канаду — всього 19 осіб.
Українські військові оточили і супроводжували машини останні 600 метрів до аеропорту.
"Колона увійшла (в аеропорт) завдяки українцям. Ми просто відправили їм фото номерів наших автомобілів… і вони прийшли на місцевий ринок, щоб знайти нас. Вони запитали "Україна?", ми відповіли "Так!", і вони супроводили нас", — сказав Мохаммед Шаріф Шараф, який працював 10 років майстром з ремонту і перекладачем, допомагаючи канадському виданню висвітлювати роль їхньої країни у війні на території Афганістану.
Дві попередні спроби евакуювати цю групу, організовані військовим відомством Канади і Державним департаментом США, провалилися, так як припускали, що афганці та їхні родини змогли б самі дістатися до аеропорту. Це виявилося неможливим через хаос за межами аеропорту, де тисячі жителів Афганістану зібралися в надії на евакуацію.
Український план, як пише видання, виявився успішним, на відміну від американського і канадського, завдяки рішенню задіяти спецназ, підкреслює видання.
Після прибуття в аеропорт 19 афганців розмістили в українському військовому вантажному літаку. Вони вилетіли в Ісламабад разом з групою військовослужбовців та інших афганців, яких українська сторона врятували раніше. У столиці Пакистану їх пересадили на зафрахтований комерційний літак, який доставив групу в Україну з короткою зупинкою в столиці Азербайджану Баку.
Евакуйовані заявили, що були приголомшені тим, що українські війська пішли на ризик, щоб врятувати їх, чого не зробили канадські і американські сили.
"Всі були здивовані. Протягом останнього місяця я намагався зробити щось, щоб нас хто-небудь врятував. Ми просили американців, канадців, катарців, всіх — і все марно. Вони боялися вийти… Українські солдати стали для нас ангелами. Вони виконали виняткову роботу. У них великі серця", — сказав Джавед Хакман, який раніше працював в канадському спецназі у Кандагарі.
Шараф, Хакмаль і їхні сім'ї прибули до Києва з перепустками, які їм видав за день до української операції Офіс міністра імміграції Канади Марко Мендічіно. У документах зазначено, що пред'явники повинні розглядатися як громадяни Канади і що у них є візи для поїздки в Канаду.
Цих документів було досить, щоб вивести їх з Кабула, але в аеропорту української столиці прикордонники не знали, що робити з евакуйованими, у багатьох з яких були прострочені паспорти або тільки посвідчення особи. В кінцевому підсумку афганцям надали 15-денні гуманітарні візи для в'їзду в Україну, чому частково посприяло завірення канадського посольства, що їм скоро нададуть притулок у Канаді.
Як сказано в статті, скоординована українськими військовими, Офісом Президента Володимира Зеленського, евакуація може відкрити шлях до Канади іншим афганцям, хто рятується від талібів. Оттава пообіцяла надати притулок афганцям за умови, що вони "зможуть евакуюватися у треті країни". За даними The Globe and Mail, канадський уряд звернувся до Києва із запитом на евакуацію інших біженців.
"Хоча драматичну операцію в Кабулі, швидше за все, буде неможливо повторити через погіршення ситуації з безпекою в країні, прокладена стежка Ісламабад-Київ може бути використана для евакуації інших афганців, що прямують до Канади, які дісталися до Пакистану — вони можуть потрапити в Україну, де їх можна буде перевірити і оформити для переселення в Канаду", — пишуть канадські журналісти.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав виданню, що Канада вже направила українській стороні відповідний запит.
За його словами, порятунок афганських перекладачів продемонстрував можливості ВСУ і те, чому Україна нарешті повинна стати членом НАТО.
"У цих жахливих обставинах наші військові продемонстрували хоробрість, високий клас і зразковий професіоналізм", — підкреслив міністр.
Організувати операцію допоміг і колишній посол Канади у Києві Роман Ващук. Він пов'язав канадське видання з високопоставленим чиновником в офісі Володимира Зеленського.
За словами дипломата, Київ погодився на рятувальну операцію в значній мірі через підтримку, яку отримав від Канади під час війни на Донбасі. Канада надала Україні фінансову допомогу на суму близько 700 млн доларів з моменту початку конфлікту і з 2015 року направила 200 військовослужбовців на ротаційній основі для підготовки українських військ.
"Це частково є окупністю інвестицій канадських урядів, які змінювали один одного, в підготовку українських збройних сил", — сказав Ващук.
Протягом минулого тижня 833 українці звернулися до центрів рекрутингу, з них 185 розпочали оформлення до… Читати більше
"Укрнафта" пробурила і запустила в роботу найглибшу за останні 8 років свердловину. Фактична глибина об'єкту… Читати більше
Міністр оборони України Рустем Умєров взяв участь у церемонії передачі Силам оборони України 230 пікапів… Читати більше
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із міністеркою закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина Анналеною Бербок, яка… Читати більше
У Харкові в укриттях двох міських лікарень, де нині тривають капітальні ремонти, буде розміщено операційні… Читати більше
Почему стоматолог рекомендует конкретный вид зубных протезов, если вариантов так много? Можно ли отыскать лучший… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.