Скандал з плагіатом: український суд став на бік Шкарлета
Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправними дії Комітету з питань етики Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) щодо перевірки наукового доробку очільника МОН Сергія Шкарлета на наявність плагіату.
«За моїм позовом проти НАЗЯВО схвалено рішення про незаконність дій Комітету з питань етики. Дослідивши матеріали справи, Окружний адмінсуд столиці «визнав протиправними дії відповідача щодо встановлення наявності текстових запозичень без посилання на джерело» у низці моїх наукових робіт», – написав він у Telegram.
Шкарлет похвалився захистом ім'я «чесного науковця» та привітав політичних опонентів із «очікуваним фіаско».
Міністр також закликав позбавити Комітет з питань етики НАЗЯВО можливості перевіряти наукові роботи на відповідність засадам академічної доброчесності, оскільки, на його думку, той «на деякий час перетворився на інструмент маніпуляцій».
«Переконаний, що подібна практика має бути викорінена. Рішення про наявність чи відсутність плагіату в роботах українських вчених має ухвалюватися виключно в межах чинного законодавства, уповноваженими структурами і тільки на підставі доведених фактів», – додав Шкарлет.
Після ухвалення рішення Шкарлет також висловився на захист проєкту закону про заборону обіймати посади в уряді особам, у чиїх роботах виявлено плагіат.
МОН під керівництвом Сергія Шкарлета «продовжує напрацьовувати нормативні документи з питань академічної доброчесності та розвитку української науки».
Нагадаємо, що 17 грудня Верховна Рада 226 голосами призначила Сергія Шкарлета міністром освіти і науки. Доти він виконував обов'язки очільника МОН.
Що відомо про Сергія Шкарлета?
Сергій Шкарлет – доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Керує Чернігівським національним технологічним університетом з 2010 року. У 2013 році ексміністр освіти і науки Дмитро Табачник вручив Шкарлету нагрудний знак і посвідчення "Заслужений діяч науки і техніки України".
У 2010 році Шкарлет балотувався до Чернігівської облради від "Партії регіонів".
У 2015 році він балотувався до Чернігівської облради вже від "Блоку Петра Порошенка", але програв вибори.
Також стало відомо, що у його наукових роботах виявлено великі обсяги плагіату; ще його звинувачують у корупційних "хвостах". Наприклад, у січні 2020-го Чернігівський технологічний університет придбав за державні гроші білий пікап Volkswagen Amarok VOLCANO вартістю більше 1,5 млн грн.
Відзначимо, що вже три місяці посаду міністра освіти в уряді Дениса Шмигаля залишається вакантною. З березня МОН в статусі в.о. міністра керує Любомира Мандзій
Раніше парламентський комітет з питань освіти, науки та інновацій не підтримав кандидатуру Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти і науки.
Освітяни, науковці та інші небайдужі 18 червня вийшли на протест під Верховну Раду проти призначення Сергія Шкарлета очільником МОН.
Громадські освітні організації, батьки та небайдужі звернулися до народних депутатів, президента та прем'єра, щоб ті призначили кваліфікованого очільника Міністерства освіти і науки.