Активісти закликають Раду не розглядати законопроект, що унеможливить перевірку фінзвітів партій

Декілька громадських, антикорупційних організацій та об'єднань закликають народних депутатів відмовитися від розгляду законопроєкту №5253, який, на їхній погляд, знищує контроль за партійними фінансами.

Про це йдеться у заяві 11 організацій, опублікована рухом "Чесно".

"Представники усіх парламентських фракцій зареєстрували поспішно та кулуарно розроблений законопроект, яким пропонується внести зміни до закону "Про політичні партії в Україні" щодо державного фінансування партій, серед яких наявне положення, що знищує можливість НАЗК ефективно перевіряти партійну фінансову звітність та виявляти брехню у них", – йдеться у заяві.

Так, нардепи хочуть встановити, що НАЗК "не уповноважене надавати правову оцінку якості робіт чи послуг, що надавались політичній партії, їх доцільності для діяльності політичної партії, а також встановлювати фіктивність правочинів і господарських операцій за участю політичної партії, самостійно встановлювати відповідність ринкової вартості наданих послуг".

Це означає, що НАЗК не зможе виявляти отримання партіями товарів чи послуг за істотно завищеною чи заниженою вартістю, а також не зможе перевіряти, чи взагалі мали місце вказані у звітах ділові операції.

На думку громадських активістів, "це створює сприятливі умови для безконтрольних витрат партіями мільярдів гривень, отриманих з бюджету".

За їхніми даними, лише у 2020-му та 2021-му роках парламентські партії в якості держфінансування та компенсації за витрати на виборчу кампанію отримали майже 1,4 мільярда гривень платників податків.
Антикорупційники зазначають, що держфінансування важливе для "перетворення політичних проектів у реальні партії, які представлятимуть інтереси виборців, а не вузького кола приватних донорів", але суспільство має знати, на що ці кошти витрачаються, а партії та їхні представники – нести відповідальність за спроби обманути виборців.

Цього неможливо буде досягти, якщо систему контролю достовірності партійних фінансових звітів знівелюють такими законодавчими змінами, йдеться в заяві.

Рік тому депутати на період карантину у зв'язку з COVID-19 дозволили партіям не подавати свою фінансову звітність – і депутати досі затягують із його відновленням, хоча відповідний законопроект вже більше двох місяців перебуває на розгляді Парламенту.

Активісти вважають, що запропоновані фракціями зміни є реакцією на те, що НАЗК вже прийняло рішення припинити держфінансування трьох парламентських партій через подання ними фінансових звітів з недостовірними відомостями.

Вони наголошують: у НАЗК повинні залишатись усі можливості для виявлення неправдивих відомостей у фінансових звітах партій.

Тому активісти закликають Верховну Раду та усі фракції:

  • відкликати законопроект 5253, який істотно звужує повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції щодо контролю за фінансуванням політичних партій;
  • якнайшвидше підтримати законопроект 4611, який відновлює обов'язок подання фінансових звітів політичних партій.

Заяву підтримують: рух "Чесно", Центр протидії корупції, Антикорупційний штаб. Інститут законодавчих ідей, Transparency International Ukraine, Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC), Всеукраїнське об'єднання "Автомайдан", Громадська рада при НАЗК, StateWatch, ГО "Платформа Громадський Контроль", Центр громадського моніторингу та досліджень.

Як повідомляла Рубрика, 1 березня НАЗК повідомило, що виявило у звітах партії "Слуга народу" ознаки 3 кримінальних порушень. Зокрема НАЗК виявило рух виявило рух коштів між  контрагентами партії, а це може вказувати на фіктивність всіх проведених операційТого ж дня НАЗК зупинило держфінансування партії "Слуга народу". Після цього і було зареєстровано законопроект № 5253.

Свіжі дописи

  • Новини

В Україні можуть продовжити термін добровільного повернення із СЗЧ: що відомо

1 січня 2025 року завершився встановлений термін для добровільного повернення військовослужбовців, які самовільно залишили частину… Читати більше

Sunday January 5th, 2025
  • Новини

У “Резерв+” після атаки на реєстри частково відновили послугу відстрочки

У мобільному застосунку "Резерв+" частково відновили послугу відстрочки, яка була недоступна після російської хакерської атаки… Читати більше

Sunday January 5th, 2025
  • Новини

Українська дипломатія була присутня в Сирії ще сто років тому, – Сибіга

Під час поїздки міністра МЗС Андрія Сибіги до Дамаску виявилося, що це не перший випадок… Читати більше

Sunday January 5th, 2025
  • Новини

У Вознесенську Миколаївської області відновив роботу залізничний вокзал, який не працював з 2022 року

У Миколаївській області після тривалого періоду простою у Вознесенську відновив свою роботу залізничний вокзал. Про… Читати більше

Sunday January 5th, 2025
  • Новини

У Запорізькій області українські розвідники ліквідували начальника штабу батальйону “Шторм-Осетия”

Українські розвідники у Запорізькій області ліквідували начальника штабу батальйону "Шторм.Осетія" Сергія Мельнікова. Це штурмовий підрозділ… Читати більше

Sunday January 5th, 2025
  • Новини

Найстарішою людиною у світі визнали 116-річну черницю з Бразилії

Після смерті японки Томіко Ітооки, яка пішла з життя у віці 116 років, титул найстарішої… Читати більше

Sunday January 5th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.