Відповідну постанову уряд ухвалив з одноденним доопрацюванням на засіданні 24 березня, передає "Інтерфакс-Україна".
Згідно з текстом документа, засновники і керівники навчальних закладів та дитячих закладів оздоровлення і відпочинку можуть обрати найефективнішу модель організації харчування – кейтеринг, який має відповідати всім вимогам щодо безпечності харчових продуктів.
Крім цього, передбачено структуру харчування, що базується на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо принципів здорового харчування, з урахуванням фізіологічних потреб дітей. Також встановлено обмеження за продуктами, що містять сіль, цукор і жири.
Встановлено перелік продуктів, які заборонено використовувати, зокрема снеки, м'ясні і рибні продукти промислового виробництва, каву, солодкі газовані напої.
Зазначено також перелік продуктів, які мають бути в щоденному раціоні учнів: злакові, овочі, фрукти, ягоди та молочні продукти.
Водночас якщо у дитини є довідка від сімейного лікаря або педіатра про деякі дієтичні потреби, навчальний заклад зобов'язаний організувати окреме харчування для цієї дитини.
Операція ЗСУ, яка триває п'ять місяців на території Курської області рф, суттєво змінює всю оперативну… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський візьме участь у зустрічі у форматі "Рамштайн", яка відбудеться вже завтра,… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль… Читати більше
Верховна Рада України схвалила у другому читанні проєкт Закону № 11024 «Про внесення змін до… Читати більше
Фінальний пакет допомоги Україні від адміністрації чинного президента США Джо Байдена буде на суму 500… Читати більше
У Запоріжжі кількість постраждалих внаслідок авіаудару зросла до 32 осіб. Також відомо про 13 загиблих.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.