fbpx
Сьогодні
21:57 09 Січ 2021

Над Антарктикою "закрилася" рекордна озонова діра

Наприкінці грудня 2020 року над Антарктикою остаточно закрилася рекордна озонова діра. Вона була найдовшою, а також однією з найбільших та найглибших дір за 40 років спостережень.

Про це повідомила Всесвітня метеорологічна організація (WMO).

Максимального розміру озонова діра над Антарктикою сягнула 20 вересня 2020 року. Тоді вона розрослася до 24,8 мільйона квадратних кілометрів. Причиною її появи були природні метеорологічні умови та постійна присутність в атмосфері речовин, що руйнують озоновий шар. Зокрема, зростанню діри сприяв сильний стабільний холодний полярний вихор, а також дуже низькі температури у стратосфері.

Над Антарктикою

Фото: NASA Ozone Watch

Ті ж самі метеорологічні фактори спричинили появу рекордної озонової діри над Арктикою у 2020 році. Тоді її розмір становив 6 мільйонів квадратних кілометрів — це територія в три Гренландії. Ця діра з'явилася на початку весни та затягнулася наприкінці квітня.

Однак у 2019 році, як повідомляють метеорологи, озонова діра над Антарктикою була надзвичайно малою та короткочасною.

Як зазначила керівниця Відділу досліджень атмосферного середовища WMO Оксана Тарасова, завдяки останнім двом сезонам дослідники покращили розуміння факторів, які впливають на формування озонових дір.

"Нам потрібні постійні міжнародні дії для забезпечення Монреальського протоколу щодо хімічних речовин, які руйнують озоновий шар. В атмосфері все ще достатньо озоноруйнівних речовин, які щорічно спричиняють виснаження озону", — сказала Тарасова.

Чому над Антарктикою з'являється озонова діра?

Від серпня по жовтень озонова діра над Антарктикою збільшується, досягаючи максимуму між серединою вересня та серединою жовтня. Після цього високі температури в стратосфері починають підвищуватися і виснаження озону сповільнюється. Внаслідок цього полярний вихор слабшає та руйнується, і до кінця грудня рівень озону нормалізується.

Аномально великий розмір діри у 2020 році спричинив саме стабільний холодний полярний вихор, який підтримував температуру озонового шару над Антарктидою постійно холодною. Через це озонове повітря над Антарктидою не змішувалося з багатим на озон повітрям із вищих широт.

Що таке озонова діра та Монреальський протокол?

Озонова діра — це значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети, який стримує ультрафіолетове випромінювання. У разі зменшення концентрації озону шкідливе випромінювання може зашкодити людям і тваринам, також радіація нагріває Світовий океан, збільшуючи смертність морських істот і рослин.

Такі діри почали регулярно з'являтися внаслідок діяльності людини, зокрема активного використання та викиду в атмосферу речовин, які впливають на виснаження озону.

Через це в 1985 році було розроблено Монреальський протокол із захисту озонового шару Землі. Ним передбачене припинення або обмеження виробництва речовин, які вважають причиною появи озонових дір.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: