Новини

Сьогодні річниця авіакатастрофи МАУ в Ірані: розслідування досі триває

Рівно рік тому, 8 січня 2020 в Ірані сталася катастрофа літака МАУ. Пасажирський борт був збитий двома ракетами іранських військових. В результаті загинуло 176 осіб, серед яких 11 українців. Розслідування досі не завершено, а переговори з Іраном затягуються.

Про це нагадує РБК-Україна.

За версією іранської сторони, крах пасажирського літака біля Тегерану в січні минулого року стався через "людський фактор".

Комплекс ППО не був повторно налаштований після того, як його переміщували. Тому оператор ідентифікував літак як ворожу ціль, яка рухалася в бік Тегерана. Не отримавши відповіді від координаційного центру, він запустив першу ракету по літаку, а потім другу. Однак борт МАУ вилітав із міського аеропорту, а не навпаки.

В ході розслідування причин авіакатастрофи пройшло вже три раунди переговорів між Україною та Іраном.

29 липня Тегеран погодився на виплату компенсацій сім'ям загиблих. У другому раунді сторонам не вдалося досягти прогресу. У генпрокуратурі України звинуватили Іран в затягуванні розслідування і ігноруванні запитів про співробітництво.

Напередодні річниці катастрофи глава МЗС Дмитро Кулеба констатував, що переговорний процес став провалом. Іранська сторона не виконала домовленості, в результаті чого не вдалося досягти того результату, на який розраховувала Україна.

31 грудня 2020 року Іран все ж передав Україні проект технічного звіту про причини катастрофи. Про його готовність заявляли протягом декількох тижнів раніше. У МЗС наголосили на важливості цього етапу для подальшої співпраці сторін.

Для розслідування причин катастрофи створили спеціальну групу іранських експертів, також на місці падіння працювали представники ДСНС, МВС, Нацполіціі України. Однак незважаючи на пропозицію української сторони про спільні слідчі дії, вони не проводилися. Також Іран тривалий час не погоджував дату початку переговорів з Україною.

Понад півроку знадобилося на розшифровку "чорних" скриньок. Спочатку іранська сторона відмовилася передавати їх компанії Boeing, оголосивши що розшифровку проведе державна лабораторія, потім цей процес призупинили через пандемію COVID-19.

У той же час Україна домовилася про залучення фахівців із Франції для обробки даних з бортових самописців. Іран погодився на переговори щодо "чорних скриньок" тільки через 6 місяців після аварії. Розшифровку провели французькі фахівці 20 липня 2020. Стенограма підтвердила факт зовнішнього втручання в роботу літака.

Родичі загиблих в авіакатастрофі під Тегераном отримають компенсацію в розмірі 150 тисяч доларів або еквівалентну суму в інших валютах.

Уряд Ірану доручив провести виплати в найкоротші терміни. У постанові також зазначається, що компенсація має бути надана всім "без будь-якої дискримінації за національністю і громадянством" відповідно до законів країн. На цю заяву в МЗС України зазначили, що розмір компенсацій необхідно визначати шляхом переговорів.

Нагадаємо, що катастрофа МАУ стала першою в історії авіакомпанії і однією з найбільших 50 катастроф в історії світової авіації.

Влада Ірану три доби заперечувала ракетну атаку на літак, незважаючи на дані розвідки декількох країн про те, що лайнер був збитий іранською ППО. По літаку випустили дві ракети класу "земля-повітря".

Тільки 11 січня президент Хасан Рухані заявив, що катастрофа сталася через "людську помилку". Оператор ППО прийняв рішення про запуск ракет, не отримавши підтвердження від командного центру.

Свіжі дописи

  • Новини

Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів за “данською моделлю”

Міністр оборони України Рустем Умєров під час робочої поїздки до Швеції провів низку результативних зустрічей… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Зимова єПідтримка: у Мінекономіки роз’яснили, як отримати 1 000 гривень від держави

Міністерство економіки України оприлюднило деталі отримання одноразової допомоги від держави "Зимова єПідтримка". Про це повідомляє Мінекономіки,… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

У ЗСУ спростували інформацію про ймовірну присутність північнокорейських військових на Харківщині

Інформація про нібито присутність військовослужбовців Північної Кореї на території Харківської області не відповідає дійсності. Про… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

У трьох районах Києва не працює сигнал повітряної тривоги: у чому причина?

В окремих частинах Святошинського, Шевченківського та Соломʼянського районів Києва тимчасово не працюватиме система оповіщення населення… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Легендарний “Щедрик” українського композитора Леонтовича прозвучав у святковій рекламі Chanel

Легендарна різдвяна пісня «Щедрик» авторства українського композитора Миколи Леонтовича стала музичною основою святкової реклами модного… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Львівська бібліотека зібрала понад 350 дитячих малюнків та листівок для військових на передовій

Нещодавно у Львівській муніципальній бібліотеці провели збір листівок, малюнків та оберегів для захисників та захисниць.… Читати більше

Friday November 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.