fbpx
Сьогодні
18:46 06 Січ 2021

У Пакистані суд уперше заборонив "тести на незайманість"

Фото: K.M. Chaudary / AP

Вищий суд Лахора — одного з найбільших міст Пакистану, адміністративного центру штату Пенджаб — визнав незаконним так званий тест двох пальців, за допомогою якого перевіряли незайманість імовірної жертви сексуального насилля.

У своєму рішенні суд визнав таку практику незаконною та неконституційною, порушенням особистої гідності дівчини чи жінки, яка зазнала сексуального насилля, а також дискримінацією на ґендерній основі, передає пакистанське видання Dawn.

Суд зобов'язав органи влади змінити відповідні постанови, які передбачають застосування "тесту двох пальців", а також запровадити просвітницькі кампанії з тим, щоб показати відсутність необхідності в такій практиці.

"Просте фіксування змін без їхнього впровадження не означає, що федеральний чи місцевий уряди діяли згідно з конституцією, законом і міжнародними зобов'язаннями. Тож потрібні спільні зусилля, щоб забезпечити повне припинення тестів на незайманість", — ідеться в рішенні суду.

Що таке "тест двох пальців"?

"Тест двох пальців" передбачає, що лікар перевіряє вагіну жінки одним чи двома пальцями на еластичність і наявність пліви. Теоретично це начебто має показати, чи був у жінки сексуальний контакт, і якщо так, то якого він був характеру.

Цей тест досить довго застосовувався в Пакистані під час медичного огляду жертв сексуального насилля. Лікарі, які його практикували, начебто могли визначити, чи втратила дівчина або жінка цноту. Результати такого огляду використовувалися і як доказ того, що насильства насправді не було.

Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що "тест двох пальців" не має "жодного наукового значення чи клінічного підтвердження" і, понад те, є "порушенням прав людини-жертви" й у довготривалій перспективі впливає на її психічне та фізичне здоров'я. За даними ВООЗ, ця практика нині існує принаймні у 20 країнах світу.

Як проти "тесту двох пальців" борються в Пакистані?

У березні 2020 року в штаті Пенджаб, столицею якого і є Лахор, правозахисні організації ініціювали дві петиції до Вищого суду з вимогою заборонити "тест двох пальців" як ненауковий і незаконний.

Нинішнє рішення стосується лише штату Пенджаб, але аналогічна петиція розглядається у вищому суді в пакистанському штаті Сінгх. Ініціатори петиції сподіваються, що рішення суду в Лахорі стане прецедентом, і в майбутньому "тест двох пальців" заборонять на всій території Пакистану.

Для Пакистану проблема є досить актуальною, оскільки в суспільстві дівчат і жінок, що стали жертвами сексуального насилля, часто в цьому звинувачують, пише BBC. Через це про випадки насильства повідомляють украй рідко, а законодавчі та юридичні процедури часто не забезпечують покарання ґвалтівникам.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: