fbpx
Сьогодні 26/01/2021 17:10
16:29 06 Січ 2021

Омбудсмен просить КСУ розібратися, чи можлива медреформа під час пандемії

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова звернулася до Конституційного Суду з поданням щодо окремих положень законів, що стосуються сфери охорони здоров'я та подолання пандемії COVID-19.

Про це Денісова поінформувала у Facebook.

"Сьогодні звернулася до Конституційного Суду України з конституційним поданням про визнання неконституційними окремих положень законів України що стосуються сфери охорони здоров'я, надання медичних послуг населенню, питань ліквідації та реорганізації закладів охорони здоров'я в умовах реалізації медичної реформи та подолання пандемії COVID-19", – повідомила вона.

За її словами, для нашої країни новим викликом стала боротьба з пандемією COVID-19, але більшість держорганів та служб виявилися неготовими до цього ані організаційно, ані юридично і навіть психологічно.

Український омбудсман уточнила, що складнощів у протидії цій хворобі завдали й певні законодавчі зміни, а також – започаткована у 2017 році медреформа, що відбувається одночасно з реформами децентралізації та адміністративно-територіального устрою.

Вона зазначила, що в цілому введені як парламентом, так і урядом держави обмежувальні заходи з подолання інфекційної хвороби мають виправдану мету – збереження життя та здоров'я людини.

"Зауважую, що чинне законодавство на час впровадження карантину, законодавче регулювання, а саме закон "Основи законодавства України про охорону здоров'я", закони "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" – також виявилися не адаптованими до загрози здоров'ю, що виникла. Про це свідчать як внесені до деяких з них протягом березня-травня 2020 року зміни та доповнення, так і ухвалення інших законів та правових актів", – уточнила Денісова.

Вона повідомила, що таким чином, виникла ситуація, за якої розпочата медреформа із наступним встановленням на законодавчому та підзаконному рівнях у деяких випадках неспівмірних меті засобів досягнення – протиепідемічних заходів, призвели до порушень та обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина.

За словами Денісової, свідченням цього є численні звернення громадян до неї як до Уповноваженого ВР з прав людини.

У цих зверненнях порушувалися питання щодо неконституційності впроваджуваної медреформи, не співмірності мети та заходів, які намагався встановити уряд для подолання пандемії COVID-19, про неконституційність окремих положень законів України, відповідних постанов Кабміну, а також були висловлені прохання звернутися з відповідним конституційним поданням до КСУ.

Денісова наголосила, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи також право на охорону здоров'я, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері охорони здоров'я, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин могли бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що їх право, його зміст і обсяг буде ними реалізовано.

Вона нагадала, що у статті 49 Конституції закріплено основоположні принципи щодо права кожного на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування, а охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм, і що держава повинна створювати умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, а наявна мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я не може бути скорочена.

Також держава повинна сприяти розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності та забезпечувати санітарно-епідемічне благополуччя громадян, написала вона.

"Сподіваюся на відкриття Конституційним Судом України конституційного провадження за моїм поданням та розгляд його по суті, адже порушені права громадян у сфері охорони здоров'я мають бути відновлені та надалі забезпечуватися державою", – зазначила Денісова.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: