fbpx
Сьогодні 22/01/2021 05:40
18:51 10 Гру 2020

Венеціанська комісія розкритикувала рішення КСУ, у суді відреагували

Венеціанська комісія дійшла висновку, що рішення Конституційного суду України (КСУ) про неконституційність окремих положень антикорупційного законодавства "не має чіткої аргументації, твердих основ у міжнародному праві та приймалося під впливом можливого конфлікту інтересів".

Про це йдеться у відповіді Комісії на запит президента Володимира Зеленського.

Венеціанська комісія розкритикувала рішення КСУ щодо антикорупційної реформи і запропонувала Верховній Раді варіант вирішення конституційної кризи. При цьому комісія наголошує, що боротьба з корупцією важлива, але також важливо, щоб виконавча і законодавча гілки влади виконували рішення КСУ, а сам суд – дотримувався процедур і логіки своїх попередніх рішень.

"Конституційний суд, з одного боку, заслуговує на інституційну повагу, але, з іншого боку, повинен поважати власні процедури та повинен ухвалювати рішення, які загалом відповідають його власній прецедентній практиці", – йдеться у рішенні.

"Проте, конституційна роль КСУ має поважатися, і Верховна Рада повинна імплементувати рішення, інтерпретувавши його з урахуванням конституційних основ країни та чинних міжнародних стандартів, захищаючи суспільні інтереси, такі як боротьба з корупцією, в тому числі у судовій владі", – наголошено в рішенні.

У комісії пропонують Раді зберегти обов'язок держслубовців (зокрема суддів) подавати декларації про доходи, мати ефективний механізм перевірки таких декларацій та передбачити відповідне покарання для тих, хто свідомо зазначає у декларації неправдиву інформацію.

Також пропонується відновити повноваження НАЗК з контролю за чиновниками, окрім суддів, оскільки на них не поширюється рішення КСУ.

Для нагляду НАЗК за суддями може бути створений механізм скарг або звітів. Таким органом може стати Вища кваліфікаційна комісія суддів, але тільки після перезавантаження і включення в її склад незалежних членів.

Щоб знизити ризики можливого тиску НАЗК на суддів пропонується посилити громадський контроль за НАЗК відповідно до стандартів GRECO. Також пропонується звузити деякі слідчі повноваження НАЗК.

У Конституційному суді вже прокоментували рішення Венеціанської комісії.

Як зазначили в КСУ, Європейська Комісія "За демократію через право" наголошує на необхідності поваги української влади до рішень Конституційного суду.

"Венеціанська Комісія наголосила, що принцип розподілу державної влади полягає, зокрема, у тому, що парламент і виконавча влада мають поважати роль Конституційного Суду України як "охоронця" Конституції України, і його рішення мають виконуватися", – йдеться у повідомленні суду.

"У висновку наголошується, що, незважаючи на неоднозначне сприйняття рішення КС, конституційну роль Конституційного Суду мають поважати, і Верховна Рада України має виконувати його рішення з урахуванням Конституції України та міжнародних стандартів", – резюмують у КС.

Венеційська комісія відповіла на запит Зеленського: Перевірка декларацій суддів не суперечить міжнародним стандартам.

У Верховній Раді пропонують ухвалити окремим законом особливості складання НАЗК протоколу про адміністративні правопорушення щодо суддів і суддів Конституційного Суду.

Нагадаємо, що у Раді зареєстрували законопроект, що відновлює повноцінну роботу НАЗК.

Раніше глава НАЗК заявив, що президент має ветувати компромісний закон про брехню в деклараціях. 4 грудня Верховна Рада прийняла компромісний законопроєкт 4460-д. Він відновлює кримінальну відповідальність за умисне декларування недостовірних відомостей та умисне неподання декларації, але не передбачає позбавлення волі за такі дії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: