fbpx
Сьогодні 28/11/2020 07:41
20:25 28 Жов 2020

Голова КСУ не задекларував землю в Криму, власником якої став після окупації за законами РФ, - "Схеми"

English version here

Глава Конституційного суду Олександр Тупицький в 2018 році став власником земельної ділянки в селищі Кореїз в окупованому Криму, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не зазначив інформацію про це в своїй щорічній декларації про майно і доходи.

Про це йдеться в матеріалі проєкту "Схеми".

Як наголошується в розслідуванні, Тупицький ще до анексії Криму Росією у 2014 році володів маєтком і землею під ним в Кореїзі поблизу Ялти. Але 2018 року він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку біля будинку у свою власність. Про це свідчить офіційний документ, отриманий журналістами з Єдиного держреєстру нерухомості Російської Федерації.

Голова КСУ не задекларував землю в Криму

Так, в липні 2018 року Тупицький (на той момент він був заступником голови КСУ) оформив договір купівлі землі площею 126 кв. м. в громадянина РФ Володимира Рісятова. У деклараціях Тупицького ні за 2018, ні за 2019 не згадується про те, що він став власником ще одного об'єкта нерухомості.

Подання суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації – це порушення, певне статтею 366-1 Кримінального кодексу України. Саме цю статтю 27 жовтня Конституційний суд України на чолі з Олександром Тупицького визнав, що не відповідає Конституції України.

Крім того, договір купівлі-продажу землі в Криму Тупицький оформив за законодавством Російської Федерації, його показала Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії РФ.

При цьому, як пояснив член Громадської ради доброчесності, юрист Роман Маселко, для українських чиновників законодавчо встановлені обмеження "на взаємодію з незаконними органами, створеними на тимчасово окупованій території".

"Суддя не має права вступати в будь-які відносини з окупаційною владою. Адже є стаття 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", і він як представник судової влади повинен дотримуватися позиції, що ці органи є незаконними і купувати там якесь майно означає визнання їх легітимності. Крім того, відповідно до Кодексу суддівської етики суддя зобов'язаний і в професійному і в особистому житті демонструвати поведінку, яке підтримує довіру до судів і утримуватися від дій, які можуть завдати шкоди авторитету правосуддя. Очевидно, що придбання в 2018 році майна в Криму за законодавством окупантів є негідним вчинком для судді Конституційного суду, а отже – містить ознаки проступку, несумісного зі статусом судді. За таке його можна звільнити, правда, це може зробити лише Конституційний суд двома третинами голосів ", – пояснив Маселко.

Журналісти розшукали продавця ділянки – Володимира Рисятова. Він повідомив, що Олександр Тупицький його сусід в Кореїзі – їх вілли знаходяться поруч. "Неправильно були розмежовані ділянки", – розповів Рисятов. І пояснив, що вони з Тупицького домовилися оформити угоду купівлі-продажу за російським законодавством, хоча по факту "продажу не було".

Голова КСУ не задекларував землю в Криму

"Там ніякого продажу, нічого там не було. Продаж то ми оформили договором, але ця земля була не моя. Ось так я скажу", – розповів він.

При цьому, юристи пояснюють, що якщо суддя отримав у свою власність землю від іншої особи безкоштовно, за антикорупційним законодавством це може трактуватися як незаконний подарунок.

За даними директора агентства нерухомості "Статус" (Ялта) Едуарда Кісса, ринкова вартість однієї сотки землі у Кореїзі коливається від $5 тис до $15 тис.

Голова КСУ не задекларував землю в Криму

"Схеми" звернулися до голови КСУ з проханням надати коментар щодо його майна. У пресслужбі КСУ заявили, що "всі відомості про майно, яке перебуває у володінні та користуванні голови КСУ Олександра Тупицького, містяться в його щорічній декларації".

Відзначимо, що саме під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.

В НАЗК заявили, відповідне рішення судді ухвалили у власних інтересах. За даними антикорупційного відомства, двоє членів КСУ внесли у свої декларації недостовірні дані, і тепер, ймовірно, намагаються уникнути відповідальності.

Своєю чергою, Конституційний суд заявив про "постійний тиск" з боку антикорупційних органів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Завантажити ще
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: