ІKEA продає стільці з деревини, добутої незаконною вирубкою у Карпатах, – розслідування
Розкладні стільці Terje,що продаються у мережі магазинів ІКЕА, виробляють з незаконно вирубаного українського бука.
Про це йдеться у розслідуванні британської неурядової організації Earthsight.
Постачанням сировини для виробництва займається лісомисливське господарство смт Великий Бичків на Закарпатті. Перевірки Державної екологічної інспекції підтвердили, що Великобичківське ЛМГ незаконно видало ліцензії на "санітарні" рубки на понад сотню ділянок з квітня по червень 2018 року.
Дані, отримані в ході розслідування, свідчать, що Великобичківське ЛМГ проводило незаконні санітарні рубки у тому ж обсязі в аналогічний період у 2019 та 2020 роках.
Головним заготівельником незаконно зрубаного бука є меблева компанія "ВГСМ". Компанію заснували у 1992 році власне як постачальника для ІКЕА.
"ВГСМ" є одним з найбільших деревообробних підприємств країни, яке переробляє 40 тис. кубометрів деревини щороку, з яких роблять майже півмільйона букових стільців. Майже весь свій товар вони експортують до ЄС, при цьому замовником 96% всієї продукції є ІКЕА.
Товаротранспортні документи показують, що "ВГСМ" продає букову сировину, дуб і ясен на фабрику ІКЕА в Словаччину. Значну частину експортної продукції становлять напівготові частини меблів ІКЕА або букові пиломатеріали, які переправляють до Румунії, де їх фінальною обробкою займається компанія Plimob.
Зазначимо, що вартість стільця Terje на українському сайті IKEA становить 399 грн.
В IKEA відреагували на звинувачення щодо незаконної вирубки українського лісу
IKEA заявила, що перегляне свою мережу поставок деревини в Україні після повідомлення про нібито незаконну вирубку дерев у горах Карпат, де живуть зникаючі риси та бурі ведмеді, повідомляє Reuters
У звіті Earthsight наголошується про те, що постачальники IKEA незаконно обробили деревину, яка використовується в деякій продукції шведської компанії.
"IKEA не використовує деревину, яку незаконно вирубали", – заявили представники IKEA в коментарі для Reuters.
"Ми визнаємо, що незаконна лісозаготівля залишається широко розповсюдженою глобальною проблемою, і активно працюємо над впровадженням заходів для перевірки відповідності наших постачальників законності", – додали в компанії, зазначивши, що розпочали незалежний аудит мережі постачань в Україні.
Також ситуацію прокоментувала директор ТОВ "ВГСМ" Ірина Мацепура. Компанія виробляє продукцію для ІКЕА у Великому Бичкові на Закарпатті.
"В дослідженні Earthsight, яке наразі цитують ЗМІ, йдеться про сумнівне походження української деревини для гіганта деревообробки ІКЕА. Якість цього дослідження настільки низька, що дослідники навіть не розібралися в базових питаннях. Основна претензія у них – про походження деревини для екостільця "Тер'є", який ми в ТОВ "ВГСМ" навіть не виробляємо.
Крім того, у звіті перевищені обсяги деревини – вони говорять про 90 тисяч кубометрів деревини, ми ж за рік переробляємо максимум 40 тис., і то не вся ця деревина походить з Великобичківського держлісгоспу. Це – дуже суттєво", – зазначила Мацепура.
Вона також наголосила, що всі претензії європейських дослідників базуються на нестиковках європейського та українського законодавства щодо ведення лісогосподарської діяльності.