fbpx
Сьогодні
19:17 22 Тра 2020

Найбільший державний зернотрейдер може оголосити дефолт: що це означає

Найбільший державний зернотрейдер – ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (ДПЗКУ) – знаходиться у переддефолтній ситуації, через що великий китайський кредит, взятий попереднім менеджментом, доведеться виплачувати державі Україна. У той же час відбувається повернення до керівництва тієї команди управлінців, яка фактично є причетною до фінансових махінацій і генерації величезних збитків компанії.

Про це повідомляє журналіст Денис Казанський, головний редактор видання "ВВ".

"ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (ДПЗКУ) традиційно фігурує в корупційних скандалах практично з часу свого заснування", – повідомляє він. Ця компанія була створена 10 років тому – у серпні 2010 року постановою Кабміну, і має низку цінних активів. До її складу входять лінійні і портові елеватори, млини, комбікормові і круп'яні заводи. При цьому зернотрейдер замість того, щоб генерувати прибуток, як інші успішні аграрні корпорації України, приносить державі лише збитки. А найближчим часом може і зовсім стати джерелом великих проблем, повідомляє журналіст.

"Вся справа у китайському кредиті, який ДПЗКУ отримала ще 8 років тому. В грудні 2012 року компанія уклала кредитний договір з державним Експортно-імпортним банком Китаю. В рамках договору банк надав українській корпорації значний кредит в розмірі $1,5 млрд з 15-річним терміном погашення. Однак, такий великий кредит приніс ДПЗКУ не стільки користь, скільки головний біль.

Можливо, в приватній компанії цією сумою і змогли б розпорядитися ефективно. Але державна корпорація страждала звичайним для таких структур букетом хвороб. Топ-менеджмент ДПЗКУ займався явними махінаціями і використовував компанію для різних корупційних схем. Частина позикових коштів були вкладені в сумнівні оборудки. Наприклад, за подібні махінації, які були в 2014 році, НАБУ оголосило в розшук колишнього керівника ДПЗКУ Петра Вовчука, який був затриманий в Литві восени 2019 року. Розмір завданих ним збитків державної корпорації оцінюється в 60 млн доларів.

Втім, у махінаціях замішаний далеко не один Вовчук. У період з 2014 по 2019 рр. сталася масштабне виведення кредитних коштів ДПЗКУ, і на сьогодні з усього залишку коштів китайського кредиту в $1,125 млрд, у наявності у підприємства є тільки близько $380 млн. За інформацією колишнього керівника ДПЗКУ Саймона Чернявського, який очолював компанію з грудня 2019 по березень 2020 року, дефолт може наступити в середині 2021 року. А оскільки ДПЗКУ належить державі, то гарантувала повернення кредиту саме вона. Таким чином, якщо ДПЗКУ не зможе вчасно розрахуватися з боргами, відшкодовувати збитки китайцям будемо всі ми. З наших загальних державних коштів", – повідомляє журналіст.

"Щоб приховати інформацію про переддефолтну ситуацію, керівництво ДПЗКУ виводило кредитні кошти зі своїх рахунків в Укрексімбанку і розміщувало на депозитних рахунках в Укргазбанку і Ощадбанку. Такі операції здійснювалися для того, щоб банк-агент за кредитною угодою між ДПЗКУ та Експортно-імпортним банком Китаю ( Укрексімбанк), не знав про фактичні обсяги експорту зернових і про залишки коштів і не проінформував Експортно-імпортний банк Китаю про наявну переддефолтну ситуацію. Такі дії менеджменту ДПЗКУ в 2018-2019 рр. можуть свідчити про бажання довести держкорпорацію до банкрутства і спроби приховати численні порушення при закупівлі зернових і їх подальшому експорті. Збиток від цих порушень сьогодні оцінюються майже в $750 млн.

У якийсь момент влада намагалася боротися з цією ситуацією. У грудня 2019 в.о. голови правління ДПЗКУ був призначений кризовий менеджер Саймон Чернявський. Схоже, він був єдиним, хто спробував розгребти ці авгієві стайні і переламати ситуацію. Силами команди, сформованої Чернявським, були виявлені факти масштабних розкрадань і фальсифікації фінансової звітності, знищення облікових даних і спотворення податкової звітності. На підприємстві було проведено аудит, який виявив критичний переддефолтний стан ДПЗКУ.

Головні висновки аудиту були такими:

– корпорація постійно протягом 2018-2019 рр. здійснювала закупівлю зернових у компаній-посередників із сумнівною репутацією за цінами, вищими за ринкові на 150-300 грн/т, а потім експортувала ці зернові за цінами на 3-5 $/т нижче від ринкових, що позначилося на фінансових результатах господарської діяльності ДПЗКУ. У 2018 р. – збитки склали 1,496 млрд грн. У 2019 – 1,92 млрд грн.

– ця обставина так само посприяло тому, що суми неповернутого ПДВ від експорту зернових закуплених у посередників із сумнівною репутацією на сьогодні вже склали понад 3 млрд грн.

– на елеваторах ДПЗКУ та інших елеваторах вкрадено понад 120 тис. тонн зернових. За цими фактами реальної роботи по його пошуку і відшкодування збитків практично не ведеться.

– фактичний залишок коштів китайського кредиту становить близько $380 млн, а залишок ці ж коштів значаться за ДПЗКУ складає $1,125 млрд. Таким чином, "дірка" або обсяг "відсутніх" коштів кредиту становить близько $750 млн.

Такі невтішні результати аудиту команди Чернявського явно не сподобалися комусь нагорі. І вже через 4 місяці після призначення керівник ДПЗКУ був звільнений. Контракт з ним вирішили не продовжувати. Після зміни уряду в березні 2020 року, відбулася і зміна керівництва Міністерства економіки. Новим керівником міністерства став Ігор Петрашко – багаторічний сподвижник ("права рука") бізнесмена Олега Бахматюка (господар і керівник компаній "Укрлендфармінг" і "Авангардко"). Петрашко відразу ж домігся відставки Саймона Чернявського, а тепер планомірно продовжує зачищати ДПЗКУ від його людей.

На місця звільнених людей з команди Саймона Чернявського тепер призначаються люди з команди Ірини Марченко (ще один менеджер Бахматюка), яка раніше також очолювала ДПЗКУ. Таким чином, відбувається повернення до керівництва тієї команди управлінців, яка фактично є причетною до фінансових махінацій і генерації величезних збитків компанії. А значить попереду країну чекають нові збитки ДПЗКУ, розпродаж майна корпорації та її елеваторів за низькими цінами і оголошення дефолту за китайським кредитом, виплачувати який в підсумку доведеться державі Україна ", – повідомляється у виданні "ВВ".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: