У неділю, 9 травня, клініка репродуктивної медицини BioTex опублікувала відеоролик, призначений для сурогатних батьків.
У ролику повідомлялося про 46 немовлят, народжених українками для іноземних громадян. Зараз батьки не можуть забрати цих дітей у зв'язку з тим, що Україна закрила кордони на час карантину. Наразі діти перебувають у готелі "Венеція" в Києві.
На відео персонал клініки розповідає про те, що з дітьми все добре, за ними спостерігає педіатр. Також працівники клініки повідомили, що батькам дають змогу поспілкуватися з дітьми в онлайн-режимі.
Водночас на записі видно, що всі 46 немовлят розташовані в одній кімнаті готелю, в ролику чути голосний плач.
Відео спричинило хвилю обурення в мережі. На ситуацію відреагувала омбудсмен Людмила Денісова.
Вона заявила, що ролик свідчить про те, що Україна "стає країною-донором народження для іноземців дітей, долю яких вона не може проконтролювати".
Омбудсмен закликала Мінсоцполітики, Міністерство внутрішніх справ та Національну поліцію відреагувати на ситуацію, що склалася.
У п'ятницю, 15 травня, Денісова сама відправилася до готелю, щоб перевірити умови перебування немовлят. Вона зазначила, що за дітьми доглядають добре.
"На мій погляд, дійсно хороші умови, всі дітки доглянуті. На кожну дитину заведений журнал, все там написано, коли він поступив, яка вага, як змінюється вага, як він харчується, які рекомендації лікаря", — розповіла вона після перевірки.
Водночас омбудсмен повідомила, що в готелі перебувають діти, яких не можуть забрати вже 2-3 місяці. Крім того, за словами Денісової, у деяких батьків "є деякі проблеми з легалізацією цих дітей".
"Зараз батьки написали на мене звернення, хочуть потрапити [в Україну]. У них є деякі проблеми з легалізацією цих дітей, зараз ми допоможемо це зробити, є висновки лікарів підтверджені, що це їхні діти", — зазначила вона.
Також Денісова запевнила, що звернеться до міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з проханням дозволити в'їзд у країну батькам немовлят, що перебувають у готелі.
На тлі скандалу, що розгорівся, уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба виступив за заборону сурогатного материнства в Україні.
"Я категорично проти комерційного сурогатного материнства, це об'єктивізація дитини та позиціонування її як товару", — заявив Кулеба.
Він наголосив, що сурогатне материнство — це експлуатація жінок з метою отримання доходу приватним бізнесом і задоволення потреб дорослих. При цьому воно порушує права дитини.
За словами Кулеби, ситуація, що склалася в готелі "Венеція", "ще раз показує безправ'я дітей, народжених сурогатними матерями".
"Україна просто стає міжнародним онлайн-магазином з немовлятами. І реальну кількість таких дітей, яких "поставляє" Україна таким чином, ми не знаємо", — додав Кулеба.
Також Кулеба в ефірі ZiK сказав, що наразі невідомо, скільки клінік в Україні займається сурогатним материнством, оскільки немає такого реєстру.
"І зараз ми стали свідками того, що відбувається тільки в одній клініці, яка навіть не соромиться на інші країни давати інформацію і показувати ті жахливі фотографії. Скільки таких клінік наразі невідомо, тому що немає такого реєстру. І у нас в країні "сурогат" діє вже дуже багато років, просто про це ніхто ніколи не говорив і тільки зараз, коли пандемія, коли заблоковане повітряне сполучення – почали про це говорити, тому що накопичилась велика кількість дітей. Але це й показує масштаб цієї проблеми. Яка велика кількість дітей сьогодні по-суті, як на мене, продається закордонним парам", – сказав Кулеба.
Він зазначив, що у комітеті Верховної Ради з питань охорони здоров'я створена робоча група, яка займається вирішенням питання сурогатного материнства, однак його позиція відрізняється від позиції великої кількості депутатів.
"Тому що моя позиція – це мораторій на сурогатне материнство. Який був і в Таїланді, і в Індії, після таких випадків гучних, як були в Україні і раніше. Але, на жаль, сьогодні досить потужне лобі", – додав Кулеба.
Про це сказав заступник міністра закордонних справ Євген Єнін в коментарі Радіо Свобода.
"Ми будемо розглядати кожен такий випадок. І у випадку, коли ми дійсно впевнені, що малюк може потрапити в хорошу сім'ю, що його життю і здоров'ю нічого не загрожує, що не йдеться про якісь кримінальні елементи – будуть ухвалюватися рішення і рекомендуватися іншим органам державної влади підтримати таке клопотання", – сказав Єнін.
На його думку, українське законодавство містить певні прогалини в сфері сурогатного материнства, і там де є прогалини, там одразу утворюється бізнес, в тому числі – тіньовий.
"Євген Єнін додав, що з метою подолання тої кризової ситуації, яка проявилася протягом останніх днів, представник міністерства закордонних справ учора погодив відповідний механізм отримання відповідних клопотань через українського омбудсмена", – йдеться у повідомленні.
Фінська авіакомпанія Finnair оголосила, що змушена скасувати майже 300 рейсів у грудні через акцію протесту… Читати більше
Очільник Кремля володимир путін підписав законопроєкти про заборону "пропаганди чайлдфрі", тобто відмови від народження дітей та… Читати більше
У грецькому місті Мандра комуністи напали на акцію українців, присвячену вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Україна… Читати більше
10 українських компаній взяли участь в NEDS — це оборонно-безпекова виставка, яка проходить в Роттердамі… Читати більше
АТ "Укрзалізниця" запускає з 15 грудня прямий щоденний поїзд № 9/10 сполученням Київ – Будапешт,… Читати більше
В ніч на 23 листопада у столичному готелі відбулася смертельна стрілянина. Поліція Києва розпочала кримінальне… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.