Український лікар в Італії розповів, як працює там служба екстреної медичної допомоги під час епідемії коронавірусу

Медик Гліб Бітюков з української делегації, що прилетіла в Італію допомагати із лікуванням хворих на коронавірус, розповів, як працює італійська служба екстреної медичної допомоги під час епідемії коронавірусу

Пряма мова:

"Я завжди з цікавістю відношусь до системи екстреної медицини. Мене вона дивує тим, що бригади екстреної медицини тут представлені різними волонтерськими організаціями, таким як італійський Червоний хрест або ANPAS. Окрім цього від регіону до регіону відрізняються і підходи до організації швидкої допомоги. Коли я вперше дізнався від свої італійських колег про таку модель організації, я не міг уявити як ця система функціонує. Треба бути справжнім італійцем щоб осягнути такий підхід до організації системи, однак на практиці все працює добре.

Бригади поділяються на лікарські та базові, в яких як правило працює персонал рівня екстреного медичного техніка або медсестри. Частина швидких забезпечена персоналом, який працює в лікарнях.

Під час епідемії найбільший виклик на себе прийняла саме служба екстреної медичної допомоги. У диспетчера розроблений опитувальник в якому є «червоні прапорці» за якими він визначає підозру на коронавірусну інфекцію. Це такі показники як температура, важкість дихання, стан свідомості. Якщо є підозра, що виклик до інфікованого хворого, тоді виїзжає бригада яка займається наданням допомоги саме цим пацієнтам. Для того, щоб працівники таких бригад не створювали небезпеки для інших своїх колег, їм виділено місце в лікарні, де вони можуть відпочивати. Таким чином вони не перемішуються з іншими працівниками швидкої, які виїзжають на звичайні виклики. Бокові поверхні автомобілів швидкої всередині закриті плівкою, так само як і закриті плівкою і сидіння.

Пацієнти доставляються у Emergency department лікарні, який являє собою відділення з усім необхідним діагностичним обладнанням. Логіка Emergency department абсолютна відмінна від логіки наших приймальних відділень куди приходять лікарі різних спеціальностей за викликом, а пацієнт просто очікує подальшого розподілу в одне з відділень лікарні.

Emergency department за світовими стандартами це повноцінне відділення, яке орієнтовано на надання екстреної допомоги. Лікар Emergency department універсальний і має спеціалізацію лікар медицини невідкладних станів. В українській системі охорони здоров'я лікарі цієї спеціальності працюють на швидкій допомозі.

Більше про роботу Emergency department (ED) доcтупно та захоплююче можна подивитись з таких популярних фільмів як ER (Emergency room), з Джоном Клуні в головній ролі, який у нас чомусь переклали як "Швидка допомога" хоча насправді це фільм про відділення лікарні, а не про екстрену медичну допомогу, а також серії сюжетів на youtube – Real ER 911, NY Med та інші.

ED це складний механізм, з детальним плануванням як розташування так і ресурсів. Його створення потребує детального планування, починаючи від концепції будівлі і закінчуючи скільки і якого персоналу потрібно, хто і як його буде вчити, який маршрут пацієнта всередині відділення.

Тому, коли нещодавно МОЗ заявив, що за рік побудує 200 відділень невідкладних станів, це можна було б вважати смішним, якби не хотілося так сильно запитати, чи ви взагалі уявляєте собі що таке відділення невідкладних станів? Мало хто у нас в країні по-справжньому розуміє що це і як цей складний механізм працює. Міжнародне товариство Червоного хреста зараз реалізує проект створення такого відділення, згідно з міжнародними стандартами, в Краматорську. Цей проект вже триває три роки і включає все від розробки дизайну до побудови і наповнення персоналом. Орієнтовна очікувана вартість проекту 3 млн швейцарських франків. А МОЗ в парі з попереднім складом Кабміну збирався з рік 200 штук відкрити. Ага, 200! За рік! Може вже разом з лікарня ми тоді і побудуємо? 200 відділень невідкладних станів! Може вони думають що це пибудова до лікарні у вигляді ганку з дашком?

Це відділення, приймає на себе всіх найважчих пацієнтів. Тому в ньому завжди працює окремо тренований персонал, оскільки тут важлива швидкість реакції та командна робота. Лікарі, як і медсестри (або парамедики), тут універсальні. Лікар може робити УЗІ, розпізнавати ЕКГ і лише в критичних випадках потребує консультації вузьких спеціалістів. Це відділення завжди має простий для розуміння план розміщення. Є окремий вхід для тих хто потрапив в лікарню самостійно. Такі пацієнти проходять попереднє сортування, їм надається категорія в залежності від стану і далі вони очікують прийому лікаря. В першу чергу приймаються пацієнти з «червоної категорії». За якими симптомами відносити пацієнтів до різних категорій вирішують локально. Окремо є під'їзд для автомобілів швидкої допомоги.

Як правило в центрі ED є стійка за який медичний персонал бачить одразу все відділення, а також вхід в нього. Простір в таких відділеннях намагаються зробити максимально відкритим щоб не витрачати час на переміщення каталки в лабіринті коридорів. Ліжка пацієнтів відокремлені шторками, які легко можна прибрати, відкривши огляд всіх пацієнтів одразу. В цій лікарні, де я зараз, є декілька ліжок в загальній смотровій залі, на яких пацієнти можуть лишатися під спостереженням якщо рішення про подальшу тактику одразу прийняти не можливо, або після всіх необхідних обстежень пацієнт переводиться у стаціонарне відділення. Emergency department також має декілька оглядових кабінетів та малі операційні в яких можна виконати хірургічне втручання, або стабілізувати пацієнта. ED переходить у діагностичну частину, в якій розташований КТ та рентген кабінети. І це діагностичне відділення не «приватизоване» окремим лікарем, як правило головним лікарем лікарні, в ньому немає окремого входу через який туди потрапляють за попереднью домовленістю. Ця частина відділення має відкритий доступ та широким коридором куди так само як і у решті відділення легко проїзжає каталка з пацієнтом. І це, нагадаю, районна, за нашими мірками, лікарня".

Раніше лікар Гліб Бітюков з української делегації також розповів про побачене в Італії: "Мені страшно за те, як ми зможемо впоратися вдома".

Нагадаємо, 4 квітня 20 медиків систем МВС та МОЗ відлетіли допомагати італійським лікарям.

Фото з Facebook Glib Bitiukov

Читайте також:

Примарні тести на коронавірус: навіщо Україна закуповує тести з Китаю, якщо ми можемо виробляти їх самостійно

Підозра на Covid-19 і госпіталізація: реальні випадки пацієнтів

ПЛР, експрес і реалії: як пройти тест на коронавірус і де його знайти

Медреформа і коронавірус: чи готова українська лікарня? Репортаж із Бердянська

Свіжі дописи

  • Новини

Усі розвідки партнерів поінформовані про загрози й перспективи, які є зараз, – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні наголосив, що всі розвідки країн-партнерів поінформовані про наявні загрози… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Рішення для перемоги: в Україні формують добровольчий жіночий підрозділ управління БПЛА

В Україні виникла ініціатива із формування добровольчого жіночого підрозділу, що займатиметься безпілотниками у тісній інтеграції… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Зеленський провів Ставку: заслухав доповіді по фронту та про перемовини щодо звільнення полонених

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 29 квітня, провів засідання Ставки верховного головнокомандувача. Під час засідання… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Шмигаль провів розмову з новим Прем’єр-міністром Ірландії: обговорили ракетні атаки та конфіскацію активів рф

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль провів розмову з новим Тішоком (Прем’єр-міністром) Республіки Ірландія Саймоном Гаррісом. Про… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

У Литві вважають, що про питання повернення українців призовного віку з-за кордону мають обговорюватися на рівні ЄС

Прем’єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте вважає, що деякі питання повернення українців призовного віку в Україну мають… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Новини

Ракетний удар по Одесі: четверо загиблих, 28 поранених

Кількість загиблих унаслідок ракетного удару по Одесі збільшилась до чотирьох. Також відомо про 28 поранених,… Читати більше

Monday April 29th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.