fbpx
Сьогодні
17:15 22 Лют 2020

Що нового з’явилося у механізмі протидії рейдерству: у Мін’юсті розповіли, як працює Антирейдерська колегія

Дмитро Кирилюк і Віктор Дубовик / фото: sud.ua

Кількість звернень до Антирейдерської колегії зростає, і у нового органу тепер є можливість розглядати скаргу протягом 24 годин. 

Про це повідомили нові очільники боротьби з рейдерством – директор департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Дмитро Кирилюка та його заступник, начальник управління з розгляду звернень та скарг у сфері державної реєстрації Віктор Дубовика у інтерв'ю "Судебно-юридичній газеті".

"8 листопада 2019 року вийшов Указ Президента України, який зобов'язував до кінця року створити нормативно-правові акти, які б у Антирейдерської комісії Мін'юсту, створеної ще попереднім керівником відомства Павлом Петренком, відбирали повноваження відміняти реєстраційні дії і переводили всі оскарження в судову площину. Іншими словами, була поставлена ідеальна мета – ми повинні попрацювати так, щоб побудувати ідеальну реєстраційну систему, розглянути всі попередні випадки незаконних реєстрацій, і на цьому зупинитися. Коли ці випадки стануть поодинокими, ними прекрасно зможуть займатися суди. Але сьогодні, на жаль,дана мета ще не досягнута", –  повідомляє Дмитро Кирилюк.

За словами Віктора Дубовика, кількість оскаржуваних реєстраційних дій, з якими громадяни звернулися до Комісії та Колегії, суттєво знижується протягом останніх місяців. "Наприклад, у жовтні у нас оскаржувалося близько 350 реєстраційних дій, у листопаді їх кількість знижується до 200-220, а у грудні взагалі скоротилося до приблизно 100 оскаржень", – навів цифри він. "Але несподівано виникла додаткова проблема. Після того, як люди усвідомили, що нинішня Колегія працює зовсім в іншому руслі, ніж було при попередньому керівництві Міністерства юстиції, і що почали розглядати скарги, які місяцями лежали без руху, почали звертатися з метою оскарження реєстраційних дій, які були проведені ще кілька років тому. Щотижня почало надходити по 100-120 скарг. Загальна кількість скарг, яка зараз перебуває на розгляді, вже перетнуло тисячну позначку. Навантаження на одного спеціаліста у нас в середньому складає 120-130 скарг. Втім, усі скарги, які до нас надходять і мають обов'язкові, законодавчо визначені реквізити, обов'язково розглядаються і по ним виносяться рішення. Колегія нині засідає в режимі нон-стоп", – заявив чиновник.

"Додалася можливість подачі скарги в автоматичному режимі через сервіс «iGov – Портал державних послуг», який наші громадяни почали використовувати досить часто. Там форма, яку треба заповнити. Ми реєструємо цю скаргу і розглядаємо в загальному порядку, як нібито вона надійшла поштою", – також заявив Віктор Дубовик.

Ще одна велика нормативна зміна відбулася в січні 2020 року, коли у Колегії з'явилася можливість розглядати скаргу протягом 24 годин. "Йдеться про те, що коли Колегія під час розгляду скарги бачить суттєві порушення в процедурі державної реєстрації, ми можемо звертатися безпосередньо до міністра юстиції з пропозицією погодити рішення, що ця скарга підлягає задоволенню, бо містить ознаки рейдерського захоплення і зухвалих реєстраційних дій, які не мали жодного законодавчого підґрунтя під собою. Такий спосіб дозволяє оперативно вирішувати питання з власністю, яка була захоплена в неправомірний спосіб, і суттєво скоротити терміни бюрократичних процедур", – коментує начальник управління з розгляду звернень та скарг у сфері державної реєстрації.

"У Колегії також недавно з'явилася можливість витребувати документи від сторін, для того, щоб повноцінно з'ясовувати ті обставини, на які сторони посилалися, тому що не завжди вони є правдивими. На жаль, сторони часто хитрують при подачі скарг, і ми вимушені розбирати скаргу до тих пір, поки не зрозуміємо, чи не буде наслідком нашого розгляду прийняте рішення не на користь рейдерів.

Взагалі, розгляд відбувається за наступним алгоритмом. У нас є головний спеціаліст, який попередньо вивчає скаргу та структуру порушень, які там викладені, дивиться, чи насправді вони мали місце, чи посилається на правдиві відомості скаржник. Потім він доповідає на засіданні Колегії про результати свого дослідження. Після цього запрошуються у разі наявності сторони, яким надається можливість висловитися, і розгляд скарги переходить до закритої частини, на якій вже виключно члени Колегії обговорюють отриману інформацію. До початку голосування ніхто не знає, яке буде ухвалене остаточне рішення. Не завжди та позиція, яку виклав скаржник, є визначальною. В реєстрах ми, буває, знаходимо чимало нюансів, які можуть перешкоджати відновленню права власності скаржника", – розповідає Віктор Дубовик.

Водночас начальник управління з розгляду звернень та скарг у сфері державної реєстрації наголошує, що Антирейдерська Колегія є органом з розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Вони не розглядають, наприклад, судові рішення, на підставі яких були проведені реєстраційні дії.

"У нас немає повноважень надавати оцінку цим судовим рішенням. Так само ми не можемо давати оцінку нотаріальним правочинам. Ми не можемо встановлювати автентичність протоколів загальних зборів юридичних осіб, бо це виключне повноваження суду. Ми вивчаємо тільки процедуру державної реєстрації. Якщо ми заходимо в державний реєстр і бачимо невідповідність тих документів, які були подані державному реєстратору, положенням законодавства, ми тоді розуміємо, що дана реєстраційна дія має ознаки рейдерства. В зв'язку з цим і приймаються рішення про задоволення скарги.

Інколи рейдерські реєстраційні дії виконані на найвищому рівні. Скажімо, сторона звернулася до приватного нотаріуса з метою посвідчення одних документів, а насправді надали документи в зовсім іншій редакції. Ми розуміємо, що це рейдерське захоплення, але ні державний реєстратор, ні Колегія не має повноважень та підстав піддавати сумніву цю реєстраційну дію. Максимум, що ми можемо зробити – це повідомити правоохоронні органи. Ми, на жаль, тільки орган адміністративного оскарження", – наголосив він.

Нагадаємо, Кабінет міністрів під час засідання затвердив порядок розгляду скарг про випадки рейдерства у сфері майнових прав від людей і бізнесу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: