Українські полярники розповіли, як сортують сміття в Антарктиді
Учасники експедиції розповідають про життя типових полярників на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».
Каналу «Полярники и полярніці» скоро виповниться рік. 27 березня 2019 року його почав вести один з учасників 24-ї української антарктичної експедиції.
Від імені всієї експедиції він розповідав про все з того моменту, як вона збиралася вилітати на станцію.
Дослідник показує, як проходять будні в Антарктиді, розповідає історію станції, ділиться подробицями про хід наукових робіт, постить фотографії морських котиків, пінгвінів і снігових просторів.
Одним з останніх постів стала розповідь про те, що відбувається зі сміттям. Приводом став приїзд сезонної експедиції.
Якщо протягом року на станції знаходяться тільки 12 чоловік, то влітку (а на південному полюсі зараз літо) туди приїжджає і сезонна експедиція. У цьому році вона налічує 17 осіб, а значить, сумарно на станції зараз перебувають майже 30 осіб.
«Приїхав сезон, людей стало більше, а це, в свою чергу, означає, що станція стала продукувати більше сміття. От, власне, про сміття мене давно питали, я і розкажу.
Лише у 80-х роках на станціях в Антарктиці почали потроху звертати увагу на купи накопиченого непотребу, там бочки з дизельними відходами валяються, там кран-маніпулятор зламаний, а то й цілий корабель на березі лежить, коротше, бардак. От тоді задумались люди над поведінкою своєю і, як повелось, захотіли щось підписати. В результаті у 1991 році підписали Мадридський протокол, в якому в 3-му розділі йдеться саме про те, аби всі країни відповідально ставились до управління відходами та розробили і дотримувались відповідних планів з незасмічення Антарктики. Ми у межах цього договору і смітимо», — пишуть полярники.
Як вони пояснюють, на практиці більшість відходів упорядковані і відправляються на континент. На українській антарктичній станції «Академік Вернадський» сортують і збирають скло, метал, папір, картон, батарейки та інше сміття. Для зменшення обсягів сміття є спеціальний прес-компактор. Наприкінці зимівлі відходи відвозять на континент.
Біологічний сміття, а точніше, залишки їжі, якщо вони є, вченим дозволено викидати в море – їх поїдають морські птахи і тварини. Каналізаційні стоки вони не очищають, так як станція маленька, але в майбутньому планують побудувати очисні споруди і високотемпературну сміттєспалювальну установку.
За словами дослідників, вони забруднюють навколишнє середовище єдиним способом – вихлопами від працюючих дизельних електрогенераторів. Поки тільки одна станція, бельгійська Princess Elisabeth, працює на відновлюваних джерелах – вітрі і сонце.
Україна – одна з 30 країн світу, що мають постійну станцію в Антарктиці, що функціонує цілий рік. Вона знаходиться на острові Галіндез в архіпелазі Аргентинські острови. По ній можна віртуально прогулятися за допомогою 3D-туру, який створив один з учених. Але якщо ви опинитеся там реально, то автор каналу завбачливо скинув пароль від Wi-Fi – 06021996. А ще цей набір цифр є відсиланням до дати, коли станція стала українською. Саме 6 лютого 1996 роки над колишньої британської станцією Faraday з'явився український прапор.