Проти законопроекту 1210 вже виступили Американська торгова палата, Європейська Бізнес Асоціація, Український союз промисловців і підприємців, Федерація роботодавців, Спілка українських підприємців, Рада підприємців при Кабміні та багато інших.
РУБРИКА запитала у економічного експерта, аналітика Інституту соціально-економічної трансформації В'ячеслава Черкашина, чи суттєво змінився зміст законопроекту після першого читання і наскільки законопроект вплине на економіку, якщо буде прийнятий?
"Якщо коротко, то законопроект дуже сильно змінився, у порівнянні з першим читанням. Якщо ми брали в першому читанні текст за 100% збитку, то до другого читання дожило 35-40% збитку. Проте, шкода від нього залишилася. Хоч і аналогія з "терором" вже не зовсім доречна", – говорить експерт.
1. Правило ділової мети
Це виявлення нової операції, яка не має економічного сенсу. Правило ділової мети – це коли податківець має право оцінювати вашу зовнішньоекономічну операцію на предмет: чи є там сенс економічний, чи ні. Хоча знаючи, як у нас йде реформа податкової служби, то ясно, що ця оцінка буде досить спірною і закінчуватися буде буде судами.
Для тих, хто займається зовнішньоекономічною діяльністю, все це буде нова, серйозна проблема. І з урахуванням того, що ми хочемо освоїти ринок ЄС, інтегруватися – це не кращий варіант.
2. Завищення завдань
Ще один блок, на який варто звернути увагу. Ми виконуємо міжнародні зобов'язання, "План Б – мінімальний стандарт". І уряд чомусь вирішив, що ми повинні не тільки мінімально виконати, але й, як в Радянському Союзі, виконати "п'ятирічку за три роки". Ми беремо на себе зверху дуже багато, а правила контролює авторитетна іноземна компанія.
"Зараз є інвестиція, хоча вона і кострубато заходить через Кіпр, але, все ж, заходить. Для розуміння. Якщо у вас буде десяток компаній за кордоном, вам доведеться щорічно проводити аудит цих компаній. Аудит компанії в Нідерландах коштує від 5 до 15 тисяч євро. А якщо у вас десяток таких компаній? Як думаєте, чи буде інтерес у інвестора працювати з Україною на таких же умовах? А вони (автори законопроекту – ред.) не захотіли прибрати цю норму аудиту. І це дуже важкий продукт", – пояснив Черкашин.
3. Швидка імплементація
"Ще один аспект – його (законопроект – ред.) вводять дуже швидко. Не дивлячись на те, що його перенесли на рік, це все одно дуже швидко. Тому що Європа заводила цей інструментарій, а це 5AMLD і 6AMLD директиви, за 3,5 – 7 років. Ось такий був перехідний період. А у нас хочуть це ввести в перебігу півтора року. Це дуже великий ризик. Слава Богу, вони перенесли введення закону на рік, тому що, якби вони дійсно ввели його з 1 січня поточного року, то проблем було б ще більше", – підкреслює експерт.
Також він зазначив, що податкова система України також не готова до введення нового інструменту.
"Навіть самі податківці б'ються в істериці, вони не знають ні що робити, не як. Зрозумійте, ми втручаємося в територію міжнародного оподаткування. Тобто податківець повинен говорити англійською, мати відповідний міжнародний сертифікат, розуміти про що мова. Це досить складний інструмент і фахівці-аудитори дуже дорого коштують. І уявіть, що в якийсь районної інспекції будуть проводити такий аудит, що вимагає високої кваліфікації податкової", – пояснив Черкашин.
Він зазначив, що в України немає ні фахівців, ні навичок, а, головне, немає обміну інформацією з іншими країнами.
"Загалом, цей законопроект дуже важкий, він величезний. Я мовчу про те, що штрафи в 4 рази збільшуються, це вже дрібниці. Але глобально, напевно, ці 3 вищеназвані аспекти вплинуть на економіку України", – резюмує він.
Нагадаємо, на початку грудня Верховна Рада України прийняла за основу жорстко розкритикований бізнесом законопроект №1210 із поправками до Податкового кодексу.
Зміни передбачають норми трансфертного ціноутворення, введення плану дій BEPS з протидії ухиленню від сплати податків, а також підвищення низки рентних ставок.
Європейський Союз передав Україні обіцяний мільйон боєприпасів. Також ЄС підготує ще декілька десятків тисяч українських… Читати більше
Чи ви добре знаєте історію своєї родини та своє етнічне коріння? Головні герої відеоподкасту “Вродило”… Читати більше
Міністерство аграрної політики та продовольства запускає новий сервіс "еРослинництво", який має забезпечити простежуваність у сфері… Читати більше
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель підтвердив, що Сполучені Штати дозволили Україні бити по території рф… Читати більше
Відеопроєкт «Онлайн-освіта Донеччини», створений за підтримки USAID DG East, розповідає про щоденні подвиги та складнощі,… Читати більше
Лідер гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк відмовився від міжнародної премії імені Магнітського, якою нагороджують за боротьбу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.