fbpx
Сьогодні
23:14 27 Гру 2019

Вчені визначили, що синиці стали агресивнішими через зміни клімату

Великі синиці (Parus major) почали вбивати інших птахів — мухоловок строкатих (Ficedula hypoleuca) через глобальну зміну клімату.

Зазвичай обидві ці птахи ряду Горобцеподібні не перетинаються за часом гніздування, але мухоловки стали раніше повертатися  після зимівлі в Африці.

У 2007 році орнітолог Йелмер Самплоніус вперше виявив в гнізді синиці мертву мухоловку, притому птаха було вбито в явно жорстокій сутичці, а його мозок був виклюваний. Вчений припустив, що два види пернатих не поділили майданчик для кладки яєць, і разом з колегами приступив до спостереження.

Біологи встановили шпаківні в двох голландських національних парках і стежили за ними протягом 10 сезонів — з 2007 по 2016 роки. Гіпотеза підтвердилася: вбивцями мухоловок дійсно є синиці, а причина пов'язана з кліматичними змінами.

Біологи відзначають, що в результаті більш теплих зим тепер виживає більше число синиць, і з приходом весни між ними розвивається активна конкуренція за харчові ресурси і місце для створення гнізда. При цьому теплі зими нерідко супроводжуються хвилею холоду протягом весни, і в результаті більш численна «армія синиць» трохи запізнюється з кладкою яєць.

У свою чергу мухоловки стали прилітати трохи раніше, перебудувавши свій біологічний годинник з урахуванням зростання температури. Таким чином їх сезон розмноження став перетинатися з синицями, що не могло не викликати зіткнень: тим мухоловкам, які не знайшли порожніх затишних будиночків, нічого не залишалося, крім як спробувати проникнути в шпаківні, зайняті синицями.

За весь час дослідження вчені виявили 88 мертвих мухоловок; майже всі вони були вбиті великими синицями, за винятком двох: в цих випадках своє право на гніздо відстояли блакитні синиці (Cyanistes caeruleus) — ще один птах ряду Горобцеподібні.

«Коли мухоловка опиняється в шпаківні, зайнятій синицею, у неї немає шансів: зимуючі птахи звикли до битв, у них потужні кігті, тоді як сильна сторона мухоловок — це здатність до тривалої міграції, вони витривалі, але мініатюрні», — розповів Йелмер Самплоніус.

Всі убиті мухоловки були самцями: саме вони займаються пошуком місця гніздування. Всіх чекала жорстока смерть і глибокі рани в голову, нанесені дзьобами ворогів: після вбивства слабкого конкурента синиця з'їдала його мозок, економлячи сили на додатковий пошук їжі.

Раніше про таку поведінку нічого відомо не було: синиця полює на гусениць, комах і павукоподібних; вона може їсти падаль, але випадків харчування собі подібними, убитими самостійно, не відзначалося.

На думку дослідників, в даний момент більш агресивна поведінка синиць не робить великого впливу на чисельність популяції мухоловок: всі вбиті особини були самцями, які повернулися з зимівлі пізніше за інших і не знайшли пари. Але чим сильніше буде теплішати клімат, тим раніше мухоловки будуть повертатися з зимівлі, тим більше синиць буде виживати, щоб боротися за територію з іншими синицями і мухоловками.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: