Новини

Вчені виявили найдавніший викопний ліс на планеті

Вчені виявили викопні дерева, вік яких становить 386 млн років. Це найдавніші на сьогоднішній день скам'янілості доісторичного лісу.

Знахідка описана в журналі Current Biology.

При обстеженні покинутого піщаного кар'єру в містечку Каїр в штаті Нью-Йорк (США) в 2008 році вчені виявили чудово збереглися відбитки кореневої системи великих дерев, які були, на думку палеоботаніків, частиною величезного лісу, який виростав тут в середині девонського періоду.

Закінчивши вивчення об'єкта, дослідники з'ясували, що це залишки найдавнішого лісу на планеті. Раніше найстаршими на планеті вважалися дерева, виявлені в містечку Гільбоа, також в штаті Нью-Йорк. Їх вік був визначений в 385 мільйонів років.

Вчені нанесли на карту межі давнього лісу, площа якого становила як мінімум три тисячі квадратних метрів. У ньому виростали щонайменше два види дерев.

Перший – Eospermatopteris – ставився до класу Cladoxylopsida – деревовидних хвощів, аналогічних тим, що були знайдені в Гільбоа.

Другий вид – Archaeopteris – великі рослини з деревним стовбуром і плоскими папоротевидним листям, котрі володіли потужною розгалуженою кореневою системою, відбитки якої знайшли вчені. Довжина окремих коренів досягає 11 метрів, а товщина – до 15 сантиметрів.

Середньодевонський ліс, очевидно, був не таким густим, як сучасні ліси. Окремі і рідкісні кладоксілопсіди – безлисті дерева висотою до 10 метрів і з короткими гілками перемежовувалися в ньому з археоптерисами, що нагадували сосну, на гілках якої замість голок росли кучеряве листя, як у папороті.

Дослідники відзначають, що багаторівнева коренева система археоптерисів зіграла важливу роль у взаємодії давніх рослин і грунтів, а значить і в спільній еволюції лісів і атмосфери. Це були одні з перших рослин, які завдяки своїм плоским зеленим листям, почали активно вловлювати і накопичувати вуглекислий газ з повітря.

"Ці дерева сприяли видаленню вуглекислого газу з атмосфери", – наводяться в прес-релізі Кардіфського університету слова одного з авторів дослідження Крістофера Беррі Christopher Berry. – У підсумку до кінця девонського періоду кількість вуглекислого газу в атмосфері зменшилася до сьогоднішнього значення".

Всі ці дерева розмножувалися, використовуючи суперечки, а не насіння. Ще один вид рослин вченим не вдалося ідентифікувати.

Дослідження також показало, що найдавніший на планеті ліс був знищений повінню. На це вказують знахідки в тих же шарах скам'янілостей риб. Можливо, саме завдяки тому, що коренева система рослин законсервувалась в безкисневому середовищі морських осадових відкладень, вона так добре збереглася.

Свіжі дописи

  • Новини

Через збитковість російські НПЗ скорочують обсяги виробництва, – Reuters

Щонайменше три російські нафтопереробні заводи зупинили перероблення або скоротили обсяги виробництва через значні збитки на… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

В Україні стартує проєкт з навчання жінок професіям, в яких традиційно переважали чоловіки

Уряд запускає проєкт з навчання за державний кошт жінок професіям, в яких традиційно домінували чоловіки.… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Боррель представив докази, що Китай уперше передав рф зброю для війни проти України, – ЗМІ

Китай уперше поставив росії зброю для війни проти України. У відповідь на це Європейський Союз… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

Декомунізація в дії: у Кривому Розі демонтували пам’ятники Лермонтову та Пушкіну

У Кривому Розі на виконання розпорядження голови Дніпропетровської обладміністрації демонтували пам'ятники російським поетам Олександру Пушкіну… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

До стрілянини на Київщині причетний працівник “Муніципальної варти”: Сухопутні війська прокоментували інцидент

До стрілянини у Бориспільському районі Київської області причетний працівник «Муніципальної варти» громади, який входив до… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Новини

100-річчя Українського радіо: з нагоди ювілею НБУ випустив пам’ятну монету, а “Укрпошта” – марку

До 100-річчя Українського радіо Національний банк України презентував пам'ятну монету, а "Укрпошта" урочисто погасила марку "Нове сторіччя… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.