fbpx
Сьогодні
19:49 23 Гру 2019

Вчені виявили найдавніший викопний ліс на планеті

Вчені виявили викопні дерева, вік яких становить 386 млн років. Це найдавніші на сьогоднішній день скам'янілості доісторичного лісу.

Знахідка описана в журналі Current Biology.

При обстеженні покинутого піщаного кар'єру в містечку Каїр в штаті Нью-Йорк (США) в 2008 році вчені виявили чудово збереглися відбитки кореневої системи великих дерев, які були, на думку палеоботаніків, частиною величезного лісу, який виростав тут в середині девонського періоду.

Закінчивши вивчення об'єкта, дослідники з'ясували, що це залишки найдавнішого лісу на планеті. Раніше найстаршими на планеті вважалися дерева, виявлені в містечку Гільбоа, також в штаті Нью-Йорк. Їх вік був визначений в 385 мільйонів років.

древнейший ископаемый лес на планете

Вчені нанесли на карту межі давнього лісу, площа якого становила як мінімум три тисячі квадратних метрів. У ньому виростали щонайменше два види дерев.

Перший – Eospermatopteris – ставився до класу Cladoxylopsida – деревовидних хвощів, аналогічних тим, що були знайдені в Гільбоа.

Другий вид – Archaeopteris – великі рослини з деревним стовбуром і плоскими папоротевидним листям, котрі володіли потужною розгалуженою кореневою системою, відбитки якої знайшли вчені. Довжина окремих коренів досягає 11 метрів, а товщина – до 15 сантиметрів.

Середньодевонський ліс, очевидно, був не таким густим, як сучасні ліси. Окремі і рідкісні кладоксілопсіди – безлисті дерева висотою до 10 метрів і з короткими гілками перемежовувалися в ньому з археоптерисами, що нагадували сосну, на гілках якої замість голок росли кучеряве листя, як у папороті.

древнейший ископаемый лес на планете

Дослідники відзначають, що багаторівнева коренева система археоптерисів зіграла важливу роль у взаємодії давніх рослин і грунтів, а значить і в спільній еволюції лісів і атмосфери. Це були одні з перших рослин, які завдяки своїм плоским зеленим листям, почали активно вловлювати і накопичувати вуглекислий газ з повітря.

"Ці дерева сприяли видаленню вуглекислого газу з атмосфери", – наводяться в прес-релізі Кардіфського університету слова одного з авторів дослідження Крістофера Беррі Christopher Berry. – У підсумку до кінця девонського періоду кількість вуглекислого газу в атмосфері зменшилася до сьогоднішнього значення".

Всі ці дерева розмножувалися, використовуючи суперечки, а не насіння. Ще один вид рослин вченим не вдалося ідентифікувати.

Дослідження також показало, що найдавніший на планеті ліс був знищений повінню. На це вказують знахідки в тих же шарах скам'янілостей риб. Можливо, саме завдяки тому, що коренева система рослин законсервувалась в безкисневому середовищі морських осадових відкладень, вона так добре збереглася.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: