fbpx
Сьогодні
18:15 15 Гру 2019

Як подолати гендерні стереотипи в навчальних закладах

Що і для чого вивчали

Які норми та звички у міжстатевих відносинах сьогодні є нормою, а які вже давно пора було б відкинути? У навчальних закладах Донецької області — Слов'янському коледжі Національного авіаційного університету і Слов'янському хіміко-механічному технікумі — нещодавно реалізували ініціативу з організації освітніх вправ щодо гендерних питань. Використовуючи онлайн-сервіси, зі студентами провели інтелектуально-інтерактивні проекти. Метою практичних психологів і співробітників навчальних закладів Олени Матушенко, Марини Іщенко та Фьодора Руденко було створення умов для налагодження ефективного діалогу та партнерських відносин навчальних закладів з організаціями громадянського суспільства. Ідея ґрунтується на ст. 76 Закону України "Про Освіту", що враховує забезпечення соціально-педагогічного патронажу у системі освіти і сприяння взаємодії закладів освіти, сім'ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти, їх адаптації до умов соціального середовища. Базою для взаємодії стали підходи ГО "Асоціація громадських радників України", яка інформує про актуальні проблеми в громаді, можливості їх вирішення, бере участь у заходах в громаді та комунікує зі ЗМІ.

гендерні стереотипи в навчальних закладах

На підставі чого діяли

Передусім були обговорені законодавчі норми про створення умов для захисту здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою.

Застосовуючи прийоми фасилітації, студентам розповіли методи і засоби, що допомагають знайти відповідь у гендерних випадках. На практиці студенти розглянули життєві ситуації "Чи бачимо ми сексизм?". 

гендерні стереотипи в навчальних закладах

Під час семінару використовувася тест "Рубрики": Сексизм чи норма? Тест на гендерні стереотипи

А також з сайту bit.ua: Тест: сексист чи не сексист?

Пройшовши ситуаційні тести, учні обговорили моделі власної поведінки під час взаємодії чоловіків і жінок. Ініціатива реалізована для сприяння реалізації Концепції національного виховання студентської молоді, де в основних напрямках національно-виховної діяльності передбачено інтелектуально-духовне виховання через розвиток пізнавального інтересу, творчої активності, мислення; виховання потреби самостійно здобувати знання та готовності до їхнього застосування у практичній діяльності.

гендерні стереотипи в навчальних закладах

Який алгоритм взаємодії студентів

Спочатку студентам розказали основну термінологію, що торкається теми гендерних відносин. 

Після розв'язання онлайн-завдань, студентам треба було сформулювати бачення вирішення той чи іншої ситуації, в такому алгоритмі:

  1. Установити фактичні обставини, пов'язані з сексізмом
  2. Вибрати ключові слова, що підлягають використанню до фактів сексізму
  3. Прийняти обґрунтоване рішення і повідомити про нього

При цьому студентів орієнтували на те, що треба пам'ятати про визначення основних понять, проаналізувати їх ознаки, з'ясувати можливі наслідки.

Можна було змоделювати ситуацію в іншому напрямку – змінити деталі, навести схожий приклад, зробити загальні висновки відповідно до правових норм.

гендерні стереотипи в навчальних закладах

Можливості подальшої взаємодії

Для продовження взаємодії розробляється серія проектів, щоб робити внесок у виховний простір, який би був  побудований не за принципом вимуштруваних "гвинтиків". Основна мета – запобігти можливим виявам упередженого ставлення до прав людини, жінки чи чоловіка та попередження стигматизації.

Це сприяє тому, щоб студенти могли зануритись в атмосферу пізнання без репетиційних вправ, відчути правовий простір і дію права постійно, а не тільки в день прав людини або будь-яку іншу традиційну дату.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: