Аварія танкера “Делфі” в Одесі: у чому екологічна загроза та що робити

Незважаючи на те, що танкер, який напередодні зазнав аварії під Одесою, не був завантажений небезпечними вантажами, судно само по собі є джерелом екологічної небезпеки. Навіть після повного зливу танкеру у трюмах залишаються рештки нафтопродуктів та нафти.

«Рубрика» звернулася за коментарем щодо наслідків аварії до науково-технічного радника міжнародного проєкту «Чисте повітря для України», експерта з екологічної безпеки Максима Сороки. 

За його словами, наразі мало інформації, щоб зробити остаточні висновки про наслідки для довкілля та інші ризики.

Водночас, щодо потенційного забруднення – не варто недооцінювати аварію такого роду.

«Холодна вода стримує розчинення нафтопродуктів та їх поширення у воді. Разом з цим – шторм та висока бальність хвиль наче «міксер» постійно перемішують розлив нафтопродуктів та викидають цю масу забруднювальних речовин на берег», – розповів експерт.

«Моя професійна думка – емісія забруднювальних речовин у акваторію Чорного моря триває, щогодинно екологічні збитки збільшуються (про це свідчить постійне збільшення концентрації за даними спостережень учора), перевищення гранично допустимої концентрації у 90 разів це далеко не максимум. Аналізуючи фото та відео з місць аварії, чітко видно зону поширення нафтового забруднення поверхні води та (що найгірше) пляжів та берегової лінії», – констатує Максим Сорока.

Також, він зазначив, що так як цей корабель скоріш за все «сірий» – можемо очікувати, що судновласник не буде організовувати ліквідаційні заходи, тому увесь тягар ліквідації техногенних та екологічних наслідків лягає на органи місцевого самоврядування та державні установки.

Щодо рекомендацій до державних органів – добре, що спостерігають за вмістом у воді нафтопродуктів, проте найбільшу небезпеку у цій аварії мають забруднення більш важкими фракціями. Тому екологічній інспекції терміново потрібно провести аналіз не тільки на вміст нафтопродуктів (екстрактів гексану) а й важкої фракції, яка екстрагується петролейним ефіром. Щоб мати більш чітке розуміння щодо наслідків аварії потрібно також стежити за хімічним споживанням кисню у воді.

Щодо наслідків – нажаль, екологічні наслідки такої аварії непередбачувані. У найгіршому сценарії – пляжі (та берегова акваторія) стануть непридатними для рекреаційних цілей. Тому курортний сезон у цій частині міста Одеси може бути під великим питанням. Проблема у тому, що нафтові забруднення викидає на берег, а після поглинання цього забруднення підсічною масою допускати людей до відпочинку на цих територіях без рекультивації не можна.

«Потрібно якомога швидше локалізувати цей вилив нафтопродуктів та захистити пляжі від вторинного забруднення. Інше питання – а чи є у державних органів та судновласників сорбційні бони (це пристрої які розгортають на поверхні вод та вони попереджають поширення забруднення), або інші сорбційні матеріали.

Раніше стало відомо, що відібрані на місці аварії танкера на Одещині проби морської води засвідчили перевищення концентрації нафтопродуктів у 90 разів.

Нагадаємо, через погані погодні умови, відсутність палива, електроживлення та незадовільну експлуатацію судно знесло вітром до акваторії Одеського порту.

Екіпаж танкеру, який перекинувся під Одесою, врятований.

Свіжі дописи

  • Новини

В Україні планують до кінця 2024 року запустити реєстр порушень міжнародного гуманітарного права

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій має намір уже до кінця цього року запустити… Читати більше

Sunday April 28th, 2024
  • Новини

У запорізькому цирку зірвалися з висоти неповнолітні гімнасти: поліція встановлює обставини

Двоє неповнолітніх гімнастів у Запорізькому державному цирку під час виконання номера зірвалися з 3-метрової висоти… Читати більше

Sunday April 28th, 2024
  • Новини

Зеленський заявив, що у червні може початися шлях до справедливого миру

Президент України Володимир Зеленський заявив, що світова більшість повинна примусити росію до миру та може… Читати більше

Sunday April 28th, 2024
  • Новини

У межах проєкту “Заряджай ЗСУ” фонд BGV спільно з мережею “КОЛО” зібрав 688 206 грн

Фонд BGV спільно з мережею "КОЛО" у межах проєкту "Заряджай ЗСУ" зібрав 688 206 грн.… Читати більше

Sunday April 28th, 2024
  • Новини

Зеленський поговорив з лідером демократів в Палаті представників США та запросив його в Україну

Сьогодні, 28 квітня,  глава держави Володимир Зеленський провів телефонну розмову з лідером меншості в Палаті… Читати більше

Sunday April 28th, 2024
  • Новини

Кандидатку в президенти США від Партії зелених затримали під час пропалестинської акції

Сотні людей затримала поліція під час студентських демонстрацій в американських кампусах проти війни в Секторі… Читати більше

Sunday April 28th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.