З таким дорученням Зеленський звернувся до першого заступника начальника Держекоінспекції Кримсько-Чорноморського округу Дмитра Крючкова під час наради з розвитку морських портів, передає Інтерфакс-Україна.
Під час наради Крючков заявив, що екоінспекція перевіряє не судна, а джерело забруднення.
"Іноземні судна приходять сюди (в акваторію – ред.) "митися". Тут повністю не дотримуються екологічні норми", – зазначив він.
Глава АМПУ Райвис Вецкаганс у свою чергу заявив, що питання екологічних перевірок у європейських портах морегосподарського комплексу "слід вирішувати в рамках законодавства".
"Якщо вам і вашій команді (команді Зеленського – ред.) вдасться реалізувати через новий склад парламенту конкретні законопроекти, які ми підготували, в тому числі з питань екології та концесій, ми будемо цьому раді", – заявив він.
"Я розумію, нормальні ідеї, давайте ми їх розглянемо … Буде новий парламент, буде приймати ці закони, все екозакони і т.д., але поки що нормальне рішення – правоохоронні органи нам зараз допоможуть з цією ситуацією (з випадками затримання суден і хабарництва посадовими особами – ред.), а ви можете поки заборонити вхід. У нас є два місяці, я думаю, ніхто не постраждає за ці два місяці", – заявив Зеленський.
Відповідаючи на зауваження про те, що буде страждати екологія Чорного моря, Зеленський зазначив: "Якби воно було прозоре зараз, якби в Одесі можна було плавати, і ви б зараз підняли це питання, я б вам повірив, поки не вірю".
У квітні 2019 року група компаній "ТІС" заявила про зловживання Держекоінспекції під час екологічного контролю суден у портах.
Українські портові компанії неодноразово інформували про зловживання Держекоінспекції під час екоконтролю. Зокрема, у Європейській бізнес асоціації заявляли, що працівники інспекції безпідставно відмовляють у проставленні штампів в екологічних деклараціях, вимагаючи проведення відбору проб ізольованого баласту судна для лабораторного аналізу на предмет наявності забруднюючих речовин, що не передбачено законодавством України.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман підписав постанову №367 "Про деякі питання дерегуляції господарської діяльності", яким скасовується контроль суднового ізольованого баласту і необхідність узгодження з Держекоінспекцією технології перевантаження по кожному виду вантажів для суден, що перебувають у морських портах України.
У липні в ЄБА також заявили, що компанії-члени асоціації майже щотижня повідомляють про спроби екологічних інспекторів накласти на власників суден штраф за забруднення акваторії морського порту, тоді як постанова КМУ №367 скасовує ці повноваження.
Сполучені Штати запровадили нові санкції проти росії. У новий санкційний пакет США потрапили банки і… Читати більше
Президент Польщі Анджей Дуда наполягає на тому, що Україні вже зараз треба надати запрошення до… Читати більше
Верховна Рада України більшістю голосів ухвалила у другому читанні Закон №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я».… Читати більше
Україна домоглася виходу на окремий формат повернення з росії важкохворих і важкопоранених полонених українських військових… Читати більше
Вчителька початкових класів ліцею № 7 Івано-Франківської міськради Леся Павлюк увійшла у топ-50 найкращих вчителів… Читати більше
“Книжкова країна” повертається: 24-27 квітня на ВДНГ відбудеться третій книжковий фестиваль, який уже став одним… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.