fbpx
Сьогодні 12/08/2020 00:36
15:02 04 Лип 2019

Хлорована тюрма: 4 липня – Міжнародний день полонених дельфінів

У сучасному світі знаходження в неволі високоінтелектуальних морських ссавців схоже на середньовічну дикість.

По всьому світу громадськість вимагає закриття дельфінаріїв. 14 країн ЄС заборонили на своїх територіях дельфінарії. Під тиском громадськості вони заборонені в Англії. У Бразилії, Ізраїлі не можна використовувати морських ссавців в розважальних цілях. У США штат Південна Кароліна категорично заборонив дельфінарії. Зараз подібні закони розглядаються в інших штатах. Індія пішла далі і визнала дельфінів особистостями, які не належать до людського роду. Світова спільнота розуміє, що китам, косаткам, дельфінам і іншим ссавцям не місце в неволі.

У всьому світі дельфіни знаходяться під охороною природоохоронного законодавства. А деякі країни внесли їх в свої Червоні Книги. Україна теж не є винятком. Всі види дельфінів занесені в Червону Книгу України. Але, це не зупиняє зменшення їх чисельності. Дельфіни заплутуються в рибальських сітках і гинуть. Так само дельфіни дуже чутливі до забруднення води. Наочним прикладом інтенсивного забруднення моря може служити те, що в 2007 році більше ста чорноморських дельфінів викинулися на берег.

Точна кількість дельфінів в Чорному і Азовському морі невідомо. Згідно з даними Міжнародного союзу охорони природи (IUCN) чисельність чорноморських афалін не більше кількох тисяч. Український науковий центр екології моря в 2018 році проводив польові дослідження і підраховував дельфінів вздовж узбережжя Чорного моря в рамках проекту ЄС/ПРООН "Посилення екологічного моніторингу Чорного моря ". Вчені повідомили, що за останні десятиліття популяція дельфінів різко скоротилося. У Чорному морі мешкає 3 види дельфінів: дельфін звичайний або дельфін-білобочка є найпоширенішим і вчені в ході дослідження нарахували 1170 особин, вид "афаліна" зустрівся 13 разів і нарахували 860 особин, а морських свиней за 33 зустрічі нарахували 930.

Тільки людина могла собі дозволити зникаючі види, що входять до списку Червоної Книги України, експлуатувати в розважальних цілях.

На волі морських просторів дельфіни живуть від 25 до 50 років. Потрапляючи в неволю багато помирають протягом перших двох років. Термін життя в дельфінарії для них не перевищує 6 років…

"Дельфінарій це смертний вирок для дельфінів, тільки його виконання відкладено на "завтра", при цьому весь період перебування в неволі супроводжується тортурами і болем", – стверджують в Асоціації рибалок України.

Хоч дельфіни на всі виступи і виходять зі своєї тільки їм властивою посмішкою, але умови їх утримання в цих водних в'язницях для них нестерпні.

Вода в басейні перенасичена хлором, сульфатом міді і іншими їдкими хімікатами, через це дельфіни сліпнуть, у деяких починає злазити шкіра.

Дельфіни орієнтуються в просторі за допомогою сонарних хвиль. У басейнах відлуння їх власних сонарів зводить деяких дельфінів з розуму. Тому у них не рідкісні випадки самогубств …

Цих дуже розумних створінь містять в дванадцятиметрових басейнах глибиною 2-3 метра з брудною, рідко змінюваною водою. У морі дельфіни долають понад 100 км в день. Середня швидкість з якою пливе дельфін – 5-13 км/год, а деякі дельфіни можуть пересуватися зі швидкістю до 32 км/год. В основному вони знаходяться під водою, тільки 10-20% часу на "повітрі". Але, в дрібних басейнах змушені проводити більше половини часу на поверхні води. Через це у них атрофується верхній плавник.

У дельфінаріях їх силою змушують вчитися трюкам. Тренування нагадують знущання. Щоб ті слухалися, їх не годують, караючи, поміщають на тривалий період в дрібні тісні ящики наповнені водою, в яких вони не можуть взагалі рухатися. Все це для дельфінів є шоком. Дельфіни дуже чутливі, вони гостро переживають образи і несправедливість.

Але при цьому вони змушені виступати за їжу: не зробиш трюк – не виживеш. Велику частину часу вони змушені перебувати в умовах обмеженого простору, і тому можливість хоч ненадовго поплавати в басейні, для них життєво необхідна.

В Україні 19 дельфінаріїв, в яких знаходиться більше восьмидесяті чорноморських афалін, а так само в них безліч інших морських ссавців. Які потрапили і знаходяться там з незрозумілими документами або взагалі без них. У Верховній Раді пропонують заборонити дельфінарії і створити Центр реабілітації для звільнених тварин.

10 липня 2018 року депутати внесли в парламент законопроект №8585. Законопроект за своєю суттю досить жорсткий, в основному щодо тих, хто намагається нажитися на горі і болю дельфінів. Але, це зрозуміло, у суспільства терпець увірвався. На жаль, на сьогоднішній день Законопроект не прийнятий.

"Мало звільнити дельфінів. Після тривалого перебування в неволі, якщо їх випустити без реабілітації, то вони не виживуть в дикій природі, – кажуть в Асоціації рибалок України. – Перш за все, необхідно забезпечити спеціалізоване транспортування дельфінів в Реабілітаційний Центр. Після перебування в карантині фахівці визначать, чи готові дельфіни до життя в дикій природі. Чи не вбило перебування їх в неволі здатність самостійно добувати собі їжу. Адже деякі дельфіни потрапили в дельфінарії ще маленькими, і в цих водних катівнях у них пройшло все життя … Для того щоб вони пройшли курс адаптації необхідний Реабілітаційний Центр з умовами максимально наближеними до природного середовища. На даний момент в Україні такого немає. Раніше на лікування всіх дельфінів наша країна передавала до Туреччини".

Після прийняття Законопроекту хочуть заснувати перший Реабілітаційний Центр на території Чорноморського біосферного заповідника, розташований на території і в акваторії Херсонської та Миколаївської областей. Акваторія даного біосферного заповідника є суворої заповідності, тому там дельфіни можуть бути в цілковитій безпеці.

Зоозахисна ініціатива UAnimals зібрала топ-5 міфів про дельфінарії

Міф 1: Користь дельфінотерапії

Правда: Визнані науковці з усього світу стверджують, що користь дельфінотерапії – вигадка. Підтримує цю думку і керівниця украінського МОЗу. Позитивний вплив контакту з дельфінами можна порівняти із грою з собакою, чи котом.

Міф 2: Врятовані дельфіни

Правда: В дельфінаріях часом кажуть, що їх тварини – врятовані із "консервних" заводів. Насправді ж більшу частину дельфінів жорстоко відловлюють в дикій природі. Інших і правда купують на заводах, де тварин вирощують для дельфінаріїв. Таким чином, жорстокий попит продовжує породжувати пропозицію.

Міф 3: Посмішка дельфіна

Правда: Власники катівень для тварин кажуть, що дельфінам подобається у них, бо "вони посміхаються". Насправді ж, жодної посмішки дельфінів не існує. Такою є будова щелепи тварини.

дельфін

Міф 4: Гуманність дельфінаріїв

Правда: У дельфінаріях тварини замість сотні кілометрів за день затиснені на лічених метрах. Головним інструментом дресури тут є голод та обмеження в їжі.

Міф 5: Довше життя тварин у дельфінаріях

Правда: Багато тварин помирають ще при вилові та транспортуванні, багато гинуть вже у самому дельфінарії. Але давайте навіть уявимо, що якийсь дельфін проживає в неволі довше, ніж на свободі. Скажіть, чи поміняєте ви 50 років свободи на 100 у в'язниці?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
Завантажити ще
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: