Половина українців не читали Конституції, – опитування

47% українців взагалі не читали текст Конституції, але при цьому 67% вважають, що основний закон України необхідно змінювати.

Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова для Центру політико-правових реформ 13-20 червня.

Окремі розділи Конституції читали 32%.

Соціологи відзначають, що фактично такі самі дані були й у 2015 році: 50% українців Конституцію не читали, а 33% – читали окремі підрозділи.

З усіма розділами основного закону знайомі лише 11%  населення (у 2015 році – 12%).

Із тих, хто зі змістом Конституції знайомився, половина (як і у 2015 році) робила це для того, аби знати свої права.

Майже половина опитаних (46%) знає, що за Конституцією носієм суверенітету та джерелом влади в країні є народ, тоді як 34% вважає, що таким суб'єктом є президент, 8% не змогли дати відповідь на це запитання.

Як і у 2015 році, переважна більшість опитаних (58%) розглядають Конституцію як засіб закріплення прав та свобод людини, і лише 17% вважають, що вона має встановлювати обов'язки для громадянина.

Серед більшості опитаних зберігається переконання, що вищі органи державної влади та посадовці постійно (38%) або часто (43%) порушують Конституцію.

60% опитаних впевнені, що порушення Конституції є неприпустимим за будь-яких умов і лише 11% допускають, що орган влади може порушити Конституцію, якщо це сприяє швидшому ухваленню рішень, які принесуть користь суспільству (на Донбасі так вважають 31%).

"Якщо порівняти з 2015 роком, то істотно зріс – з 11% до 18,5% – відсоток тих, хто вважає, що орган влади може порушити Конституцію, якщо, на його думку, певне положення Конституції не відповідає інтересам суспільства. Відповідно, на 14%  зменшилася кількість тих, хто проти порушення Конституції за будь-яких умов", – відзначають соціологи.

Наразі 67% опитаних вважає, що Конституцію необхідно змінювати. При цьому 35% вважають це нагальним питанням (у 2015 році – 28%), а 32% (39% у 2015 році) певні, що такі зміни потрібні, але не зараз, а лише після стабілізації ситуації в країні.

Лише 12% не бачать потреби в зміні Конституції, а 20%  не сформували певної думки.

У разі ухвалення нової Конституції найкращим способом її затвердження громадяни вважають Всеукраїнський референдум (41%), ще 24% – спеціально обраний для цього орган, а 19% – Верховну Раду.

У 2019 році зросла довіра до Конституційного суду: з 10% у 2015 році до 22%. Проте досі не довіряють КС 56% громадян (у 2015 році – 68%).

Опитування проходило 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України (за винятком  Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей) серед 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Свіжі дописи

  • Новини

Майже 800 літніх людей в прифронтових регіонах України отримали продукти харчування: як працює це рішення?

Міжнародна науково-технологічна сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience у партнерстві з GlobalGiving виділила грант благодійному фонду Let’s… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

МЗС заперечує заяву Мадуро про затримання у Венесуелі “найманців з України”

Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий заявив, що у відомстві нема підтверджень про затримання… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

В мережі просувають фейк, що за часте зняття готівки українцям почнуть блокувати банківські рахунки

Цю інформацію спростував Національний банк України, назвавши її “недостовірною та маніпулятивною”. Про це пише “Рубрика”.… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

ЄС перерахував Україні перші 3 млрд євро за рахунок російських активів

Європейський Союз здійснив перший платіж в обсязі 3 мільярди євро із власної частини кредиту "Групи… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

Ветеранська автомайстерня у Києві почала ремонтувати цивільні авто, щоб повертати “у стрій” військові

“Рубрика” розповідає, як це працює. У чому проблема? Фронтові автомобілі — це завжди про збереження… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

Наслідки нічної атаки рф: з’явилися фото руйнувань після ворожого обстрілу

Ворожі дрони в ніч на 10 січня атакували Україну. Рятувальники показали наслідки ворожого обстрілу Києва… Читати більше

Friday January 10th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.