Як правильно їсти полуницю: поради Супрун

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла українцям, чим корисна полуниця, як її правильно їсти та розвінчала кілька міфів, пов'язаних із ягодою.

Перш за все, на своїй сторінці у Facebook вона перерахувала корисні властивості полуниці:

  • Полуниця багата на вітаміни, мікроелементи та антиоксиданти. Вісім полуниць містять більше вітаміну С, ніж цілий апельсин зі шкіркою. Його вміст не зменшується, якщо зірвані полуниці зберігати в холодильнику. Також ягоди містять вітамін К та фолієву кислоту. У полуниці багато калію та магнію — мікроелементів, яких багатьом бракує. Вона багата на низку глікозидів — біологічно-активних сполук, що так чи інакше сприяють молодості та відновленню.
  • Полуниця має антиоксидантну, протизапальну, нейропротекторну дію. Антиоксиданти запобігають окисленню ліпопротеїнів крові та стінок судин, тож полуниця знижує ризик серцево-судинних хвороб. Її компоненти також підвищують чутливість клітин до інсуліну, покращують стан пацієнтів з метаболічним синдромом і навіть знижують ризик раку ротової порожнини, стравоходу та простати.

При цьому Супрун підкреслила, що консервована та знебарвлена полуниця вищеперерахованих властивостей позбавлена. Всі біологічно-активні елементи містить лише природно червона полуниця.

За словами очільниці МОЗ, є декілька речей, які потрібно пам'ятати перед вживанням ягоди:

  • Полуницю слід завжди мити, навіть якщо вона виглядає чистою. Це позбавить їх збудників хвороб та зменшить кількість пестицидів. Найкраща науково обґрунтована порада — залити водою з содою (10 г на 1 літр), лишити на 10 хвилин і відкинути через друшляк.
  • Наразі немає доказів, що органічна полуниця краща за вирощену з використанням засобів захисту рослин та дозованого внесення комплексних добрив. Навіть вона може містити залишки пестицидів, хоча і меншою мірою. Сертифікована органічна продукція і вирощене на городі — це різні речі.
  • Якщо ви бачите зіпсовані ягоди — знайте, що фунгіциди більше не діють, і така партія полуниці відносно безпечна. Тільки не забудьте помити і викинути всі зіпсуті полуниці.
  • Якщо у вас схильність до атопічного дерматиту, чи ви даєте полуницю дитині вперше та переймаєтеся — приготуйте полуничне пюре і прокип'ятіть його 10 хвилин чи поставте в мікрохвильовку. Вітамін С та біологічно-активні сполуки за цей час повністю не зруйнуються. Навпаки бланшування чи обробка парою овочів та фруктів потрібна перед заморожуванням на зиму. Це спиняє ферменти, які б руйнували вітаміни чи антиоксиданти.

Супрун згадала, що деякі люди бояться їсти полуницю через те, що від неї "обсипає", однак, за її словами, варто розрізняти алергію на полуницю та атопічний дерматит.

Зокрема, алергія — це миттєва або відкладена реакція імунної системи на певні молекули, в даному разі — полуниці. Через це виникає свербіж, почервоніння чи набряк.

Алергія на полуницю є приблизно в 6-8% дітей та 9% дорослих. Вона небезпечна тим, що алерген може викликати анафілактичний шок — масивну імунну реакцію, яка призводить до ускладнення дихання.

Вміст алергену в полуниці не залежить від того, вирощували полуницю в теплиці, на городі чи відповідно до стандартів органічного виробництва.

При цьому атопічний дерматит — це хронічне запальне висипання на шкірі, яке з'являються в дитинстві. Спричинити атопічний дерматит можуть грибки, бактерії, сухе повітря, стрес чи харчові продукти. У дітей до 5 років атопічний дерматит найчастіше провокують продукти, а в дорослих — те, що ми вдихаємо.

Наявність атопічного дерматиту в людини чи родичів свідчить про високий ризик алергій. Від 20 до 60% людей з атопічним дерматитом мають ті чи інші харчові алергії, в тому числі — на полуницю. В цьому разі слід не просто уникати ягід, а звернутися до лікаря щодо лікування та запобігання проявам дерматиту. Лише якщо виявиться, що тригером дерматиту є полуниця, тоді потрібно від неї відмовитися.

Також Супрун згадала про те, що полуницю часто забороняють вагітним та молодим матерям. "Дарма. Якщо в жінки немає алергії на полуницю, обмежувати раціон не варто. Стратегія "уникнення алергенів про всяк випадок", яка довгий час була прийнята, не показала жодної ефективності", – заявила вона.

Очільниця МОЗ додала, що також не варто відкладати контакт дітей з потенційно алергенними продуктами до 3 років. За її словами, насправді ранній контакт дітей з їжею знижує ризик алергії на неї.

Ще однією хибною думкою, переконана Супрун, є те, що оброблена полуниця – це зло. "Якщо не захищати рослини та врожай, залишаться лише збанкрутілі фермери і порожні прилавки. Але важливо користуватися безпечними, сертифікованими, визнаними в усьому світі фунгіцидами та інсектицидами. Засоби захисту рослин слід вносити в належний час та в правильному дозуванні", – зазначила вона.

До того ж, за словами Супрун, набагато небезпечніше, якщо ягоди виросли на забруднених фекаліями полях чи якщо їх збирали хворі на гепатит А люди. Вони можуть стати джерелом паразитарних інфекцій та гепатиту А.

Свіжі дописи

  • Новини

Російські окупанти атакували Запоріжжя: відомо про поранених

Російські війська атакували Запоріжжя ввечері 10 січня. Поранення отримали двоє людей. Про це повідомляє Рубрика,… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

Мінсоцполітики запускає онлайн-платформу про державну програму протезування

Міністерство соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу protez.msp.gov.ua  — на… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

У Львові переселенці з Донеччини організували вертеп

Напередодні різдвяних свят у мешканки модульного містечка пані Ірини Шелест з Краматорська виникла ідея створити… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

У Нацпарку на Одещині виявили птахів, забруднених мазутом

В Одеській області до Національного природного парку «Тузлівські лимани» прилетіли обмазані мазутом птахи. Про це… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

У “Дії” знову доступна послуга автоматичного відкриття ФОП

На порталі «Дія» відновлено автоматичну послугу з реєстрації фізичних осіб-підприємців (ФОП). Про це повідомив віцепрем’єр-міністр з… Читати більше

Friday January 10th, 2025
  • Новини

Канада у межах операції UNIFIER підготувала понад 43 тисячі українських військових

У 2025 році відзначається десята річниця започаткування операції UNIFIER — програми військового вишколу Збройних сил Канади для… Читати більше

Friday January 10th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.