Про це повідомив міністр інфраструктури Володимир Омелян в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Тут проблема не тільки в позиції України, а й в міжнародній позиції. Якщо це рішення і цей механізм буде введений, він повинен бути недискримінаційним", – сказав Омелян.
"Ми працюємо в системі європейської авіаційної індустрії, тому повинні дотримуватися їх правил. Якщо вдасться розробити такий механізм з урахуванням і внутрішнього, і зовнішнього чинників, міністерство буде готове його підтримати", – підкреслив міністр.
Він зазначив, що українські авіакомпанії при польотах на схід дійсно знаходяться в набагато більш невигідній позиції, ніж іноземні, оскільки є додаткова витрата часу і пального.
"Ми намагаємося знайти якесь рішення, але поки чіткого механізму немає. Хоча це питання піднімалося з боку українських авіакомпаній", – заявив Омелян.
Як повідомлялося з посиланням на гендиректора аеропорту "Бориспіль" Павла Рябікіна, на маршруті Київ – Пекін – Київ літак, котрий облітає територію Росії, витрачає в середньому на чотири години більше, ніж аналогічний літак, який не має обмежень з обльоту.
Це призводить до 120 тис. доларів додаткових витрат на кожному рейсі. І, на його думку, тут повинні бути передбачені якісь механізми компенсації від держави.
"Це могли б бути пільги за ставками або прямі субсидії", – вважає гендиректор "Борисполя". На його думку, такі механізми в світі вже існують.
Колишній головнокомандувач ЗСУ та посол України у Великій Британії Валерій Залужний отримав від міністра закордонних… Читати більше
З вечора 15 листопада та протягом ночі й ранку наступного дня російські загарбники атакували Україну… Читати більше
Минулої доби, 15 листопада, ворог найактивніше наступав на Покровському, а також Курахівському напрямках: там відбулося… Читати більше
16 листопада міністр закордонних справ Японії Такеші Івая здійснив неоголошений візит до України. Планує провести… Читати більше
Ще звечора 15 листопада і всю ніч на 16 листопада російські загарбники запускали по території… Читати більше
Щонайменше три російські нафтопереробні заводи зупинили перероблення або скоротили обсяги виробництва через значні збитки на… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.