Про це повідомили у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України, передає УНН.
Повідомляється, що у 2018 році українські виробники активно використовували можливості експорту до ЄС в рамках 32 з 40 тарифних квот.
Зокрема, невикористаними залишилися тарифні квоти на цукрові сиропи, оброблену продукцію з масла, манітол сорбіту та додаткова квота на гриби.
Крім того, українські експортери не використали квоти на м'ясо баранини, яловичини, основну та додаткову квоти на свинину. Зазначається, що для них не було доступу на ринок.
Враховуючи інформацію про домовлені квоти на м'ясо в рамках ПВЗВТ та відсутність доступу цим товарам на ринок ЄС у 2018 році, можна припустити, що ці товари не відповідали вимогам Євросоюзу у сфері контролю якості та безпечності харчових продуктів.
Додамо, що у 2018 році менше ніж на 10% використано квоти на сигари та цигарки (0,01%), основну квоту на гриби (0,03%), цукрову кукурудзу (0,9%), харчові продукти (0,9%), оброблену продукцію з вершків (4,2%).
Читайте нас у Facebook і Тwitter, також підписуйтесь на канал в Telegram, щоб завжди бути в курсі важливих змін у країні та світі.
У Франції вивчають можливість створення балістичної ракети середньої дальності, яка дозволить уражати цілі на відстані понад 1000… Читати більше
З 15 грудня АТ «Укрзалізниця» запускає безпересадкове сполучення між Львовом та Кишиневом. Про це УЗ… Читати більше
США можуть не встигнути використати понад 6,5 мільярдів доларів на відправлення зброї Україні до завершення… Читати більше
Екіпаж китайського балкера Yi Peng 3 підозрюють у навмисному розриві двох кабелів зв’язку в Балтійському морі. Про… Читати більше
Спортсменка з Миколаєва Катерина Садурська встановила новий світовий рекорд у жіночому фридайвінгу в дисципліні «постійна вага без ласт».… Читати більше
Дозвіл США на далекобійні удари по військових об’єктах на території росії допоміг. Але тиск на… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.