Київське грецьке братство «Енотіта» спільно з ініціативою «Остання Адреса» встановили меморіальну табличку на будинку Рейтарська, 8Б, останньому помешканні грека Дімітріоса Бердебеса. Він був репресований у 1937 році під час етнічної чистки, відомої як «Грецька операція». Члени грецького братства відгукнулися на таку ініціативу і профінансували виготовлення і встановлення таких табличок.
«Це перша табличка, але точно не остання. Ми збираємо дані про інших репресованих греків у ході «Грецької операції» і хочемо встановити на будинках, де вони жили такі таблички. На роковини трагічної дати, 15 грудня плануємо провести великий пам'ятний захід – розповів виданню «Рубрика» заступник голови грецького братства «Енотіта» Антон Савіді.
Антон нагадав, що практика етнічних репресій була поширена в Радянському союзі – були польська, німецька, корейська, латвійська, фінська етнічні чистки. «В інших випадках ці країни мали спільні кордони з СРСР. Греція – єдина країна, яка не мала спільного кордона, однак у Сталіна був панічний страх шпигунів серед представників різних національностей. 90% репресованих розстрілювали» – зауважив представник грецького братства.
Дімітріос Бердебес, який мешкав у будинку на Рейтарській 8Б, народився на острові Кефалонія в селянській родині, грецький підданий з посвідкою на постійне проживання в СРСР. До революції мав власний буфет у Бессарабії. З приходом радянської влади працював булочником в Одесі. Потім переїхав до Києва, де працював булочником у Раднаркомі СРСР.
Репресії проти грецької діаспори в УРСР почались за директивою № 50215 наркома внутрішніх справ СРСР Єжова від 11.12.1937 р. з наказом про проведення т.з. «Грецької операції» – однієї з численних національних операцій НКВС і однієї з найжорстокіших.
Зокрема, в тексті директиви зазначилося:
«…греческая разведка ведет активную шпионско-диверсионную и повстанческую работу в СССР, выполняя задания английской, германской и японской разведок. Базой для этой работы являются греческие колонии в Ростовской-на-Дону и Краснодарской областях Северного Кавказа, Донецкой, Одесской и других областях Украины, в Абхазии и других республиках Закавказья, в Крыму […]. Наряду с шпионско-диверсионной работой в интересах немцев и японцев, греческая разведка развивает активную антисоветскую националистическую деятельность […]. В целях пресечения деятельности греческой разведки на территории СССР приказываю:
1. 15 декабря сего года одновременно во всех республиках, краях и областях произвести аресты всех греков, подозреваемых в шпионской, диверсионной, повстанческой и националистической антисоветской работе.»
Саме 15.12.1937 р. було видано ордер на арешт Бердебеса. Його заарештували наступного дня, 16.12.1937 р., у власній квартирі на вул. Рейтарській, 8. При обшуку вилучили лише посвідку на постійне проживання. Після арешту в Дімітріоса Бердебеса залишились дружина та 13-річний син-школяр. Бердебесу було висунуто обвинувачення за ст. 54-6 КК УРСР – шпигунська діяльність.
На допиті, що його провели за кілька днів після арешту, він зізнався, буцімто з 1931 р. є агентом грецького консульства в Москві, за завданням якого шпигував на користь Греції.
5.02.1938 р. Д.Бердебеса було засуджено до розстрілу. Вирок приведено у виконання 25.02.1938 р. У листопаді 1940 р. скаргу сина Бердебеса Олександра Дмітрієвича на предмет перегляду справи щодо засудження батька було відхилено. Реабілітація Д. Бердебеса відбулась одночасно з реабілітацією багатьох інших невинних жертв серед грецького населення СРСР у червні 1958 р.
Україна отримала три гелікоптери в рамках допомоги від польського Урядового агентства стратегічних резервів (RARS), зокрема… Читати більше
Командир легіону "Вільна Грузія" Бадрі Кварацхелія загинув у боях проти російської армії на території Курської… Читати більше
В Україні запущено онлайн-платформу "Вільний степ", призначену для допомоги людям, які пережили полон, тортури та… Читати більше
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення включити магнітно-резонансні томографи (МРТ) до списку медичних виробів, які можуть… Читати більше
Українці, які стали жертвами Волинської трагедії на території Польщі, також будуть вшановані. Про це Посол… Читати більше
Кабінет міністрів схвалив проєкт закону "Про Єдиний державний реєстр ветеранів війни". Про це повідомив у… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.