В Україні зафіксували 235 випадків порушень свободи слова у 2018 році

Минулого року в Україні, за винятком тимчасово окупованих території Криму в Донбасу, зафіксовано 235 випадків порушень свободи слова. Це менше, ніж у попередні роки.

Про це свідчать дані щорічного дослідження "Інституту масової інформації" (ІМІ) "Барометр свободи слова".

За такий самий період у 2017 році було зафіксовано 281 порушення, у 2016 році – 264, у 2015 – 310, але антирекорд зафіксовано у 2014 році – 995 випадків порушення свободи слова.

Згідно з даними дослідження, "у першому півріччі 2018 року спостерігалося зростання кількості порушень, особливо фізичної агресії, порівняно з 2017 роком". Однак у другому півріччі, із серпня, ситуація дещо "стабілізувалася".

"Протягом першого півріччя 2018 року ми спостерігали різке зростання нападів на журналістів і проявів фізичної агресії. Водночас протягом другого півріччя ми не спостерігали різких "піків", – наголошують фахівці.

И пояснюють цю тенденцію декількома фактами. Зокрема, публічним резонансом, викликаним нападом на громадську активістку і радницю мера Херсона Катерину Гандзюк. Активістку облили концентрованою сірчаною кислотою, вона померла 4 листопада 2018 року.

На думку фахівців, вкрай негативна реакція українського суспільства та міжнародної спільноти дещо охолодили і потенційних нападників, і самих журналістів, особливо в регіонах, які почали більш обережно критикувати. В ІМІ наголошують на необхідності окремого дослідження цього питання.

"І нарешті, ми спостерігаємо затишшя перед традиційною "бурею" виборчих процесів 2019 року", – наголосила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

Основним викликом для свободи слова у 2018 році стала фізична агресія щодо журналістів – 173 випадки з 235. У цій категорії лідирують перешкоджання, погрози та напади (у 2017 році – перешкоджання, доступ до інформації і погрози).

Лідером за кількістю порушень минулого року стала категорія "перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" – 96 випадків (92 випадки у 2017 році). Вона упевнено посідає першу позицію від початку року. Традиційно найбільше журналістам перешкоджали приватні особи, місцева влада, депутати та правоохоронці.

На другому місці – категорія "погрози і залякування журналістів" – 33 випадки (38 випадків у 2017 році). Погрожували журналістам переважно приватні особи, місцева влада та депутати. Третє місце посідає категорія "побиття та напади" – 31 випадок (30 таких випадків у 2017 році).

На четвертому місці опинилася категорія "обмеження доступу до публічної інформації", в якій зафіксовано 19 випадків порушень свободи слова (41 такий випадок, друге місце у 2017 році). Цьогоріч обмеженням журналістів в доступі до інформації не гребували органи центральної і місцевої влади.

П'яте місце за кількістю порушень посіла категорія "кібератаки" – 15 випадків (так само, як і в 2017 році).

Регіоном-лідером за кількістю порушень прав журналістів упродовж 2018 року залишалися Київ та Київська область – 97 випадків. Далі йдуть Миколаївщина (16), Дніпропетровщина та Полтавщина (по 12 у кожній), Одещина (11) та Львівщина (10). В інших регіонах зафіксовано від дев'яти випадків до одного.

"Зауважимо, що цьогоріч Дніпропетровщина та Львівщина вперше увійшли до п'ятірки регіонів-лідерів за кількістю порушень прав журналістів. Водночас Миколаївщина та Полтавщина вже третій рік лишаються в цій першій п'ятірці. Порушували переважно право журналістів на професію приватні особи, представники центральної та місцевої влади, та правоохоронці", – йдеться у дослідженні.

Водночас в ОРДЛО, у зв'язку з дуже обмеженими можливостями доступу до цих територій, фахівці зафіксували лише два порушення (у 2017 році – три). У 2018 році на сепаратистських сайтах знову оприлюднили персональні дані журналістів 11 українських ЗМІ, полоні бойовиків бандформування "ДНР" залишається журналіст Станіслав Асєєв (Васін).

В анексованому Росією Криму у 2018 році було зафіксовано 12 нових випадків порушення свободи слова (у 2017 році – 16 випадків). Цьогоріч Крим ""відзначився" затриманням громадських журналістів, які як явище виникли саме після винищення незалежної журналістики на півострові".

Свіжі дописи

  • Новини

Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів за “данською моделлю”

Міністр оборони України Рустем Умєров під час робочої поїздки до Швеції провів низку результативних зустрічей… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Зимова єПідтримка: у Мінекономіки роз’яснили, як отримати 1 000 гривень від держави

Міністерство економіки України оприлюднило деталі отримання одноразової допомоги від держави "Зимова єПідтримка". Про це повідомляє Мінекономіки,… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

У ЗСУ спростували інформацію про ймовірну присутність північнокорейських військових на Харківщині

Інформація про нібито присутність військовослужбовців Північної Кореї на території Харківської області не відповідає дійсності. Про… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

У трьох районах Києва не працює сигнал повітряної тривоги: у чому причина?

В окремих частинах Святошинського, Шевченківського та Соломʼянського районів Києва тимчасово не працюватиме система оповіщення населення… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Легендарний “Щедрик” українського композитора Леонтовича прозвучав у святковій рекламі Chanel

Легендарна різдвяна пісня «Щедрик» авторства українського композитора Миколи Леонтовича стала музичною основою святкової реклами модного… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Новини

Львівська бібліотека зібрала понад 350 дитячих малюнків та листівок для військових на передовій

Нещодавно у Львівській муніципальній бібліотеці провели збір листівок, малюнків та оберегів для захисників та захисниць.… Читати більше

Friday November 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.